USA: 14 firm udoskonala baterie do samochodów

W Stanach Zjednoczonych 14 firm powiązanych z produkcją baterii samochodowych oraz produktów niezbędnych do ich wytwarzania zawiązało specjalny sojusz. Jego celem jest udoskonalenie procesu konstrukcji oraz rozpropagowanie idei motoryzacji bardziej przyjaznej środowisku naturalnemu.

Sojusz złożony z czternastu firm, wśród nich znalazły się takie przedsiębiorstwa jak 3M oraz Johnson Controls-Saft, chce powołać do życia specjalne laboratorium. Jego zadaniem będzie udoskonalanie procesu produkcji baterii przeznaczonych do samochodów osobowych. W tym celu szefowie spółek chcą pozyskać, w ciągu następnych pięciu lat, z amerykańskich funduszy rządowych kwotę w wysokości 2 miliardów dolarów.

"To bardzo poważny krok naprzód dla kraju. Podzielony rynek baterii w Stanach Zjednoczonych nie jest w stanie konkurować z rywalami z Azji. Inne kraje już dawno zrozumiały, że ci co teraz produkują dobre baterie do samochodów w przyszłości produkować będą całe pojazdy. Teraz, gdy powołano specjalny sojusz, Stany Zjednoczone mogą włączyć się do walki."

Oprócz wcześniej wymienionych w firm w przedsięwzięciu biorą także udział ActaCell, All Cell Technologies, Altair Nanotechnologies, Eagle Picher Industries, EnerSys, Envia Systems, FMC, MicroSun Technologies, Mobius Power, SiLyte, Superior Graphite oraz Townsend Advanced Energy.

Ponadto do udziału w programie zostaną zaproszeni również przedstawiciele największych firm produkujących samochody osobowe oraz dostawcze.

Zobacz także:

Baterie litowo-jonowe jeszcze lepsze

Nissan : dynamiczny samochód elektryczny niebawem na rynku

Samochody z napędem elektrycznym zaszkodzą środowisku?