USA: Gra poprawi styl jazdy starszych kierowców?

W Stanach Zjednoczonych ruszył właśnie program "InSight" ("Intuicja") zainicjowany przez firmę ubezpieczeniową Allstate. Przedsięwzięcie ma na celu sprawdzenie czy regularne korzystanie ze specjalnej gry komputerowej przez starsze osoby przełoży się na ich lepsze zachowanie na rzeczywistej drodze.

Od dłuższego czasu w mediach toczy się dyskusja o to, czy gry komputerowe mają negatywny czy pozytywny wpływ na użytkowników. Dyskusja jest otwarta, bo naukowcy cały czas dostarczają kolejnych argumentów dla obu stron. W Stanach Zjednoczonych właśnie postanowiono ruszyć w programem, który na pewno dostarczy nowych materiałów w tej sprawie.

Znana w Stanach Zjednoczonych firma ubezpieczeniowa Allstate wyszła z założenia, że regularna zabawa w specjalne gry komputerowe może przyczynić się do zwiększenia umiejętności jazdy samochodem w rzeczywistych warunkach drogowych. Owa hipoteza dotyczy starszych kierowców.

By sprawdzić to założenie, Allstate ruszyła ze specjalnym programem "InSight", który zakłada dostarczenie do 100 tysięcy klientów, znajdujących się między 50 a 75 rokiem życia, specjalnej gry komputerowej Jewel Diver (autorstwa Posit Science). Tytuł sprawdzi ile czasu spędzili użytkownicy przy tytule i ile punktów uzyskali.

Chcesz być dobrym kierowcą? Złap rybkę z pierścionkiem!

Co ciekawe, Jewel Diver nie jest wcale symulatorem pokroju Richard Burns Rally. Aplikacja to bardzo prosta gra, w której użytkownik musi klikać na ryby pływające w wirtualnym zbiorniku wodnym i odkrywać kosztowności, które te ukrywają.

Allstate chce by badane osoby spędziły nad grą przynajmniej dziesięć godzin. Jeśli okaże się, że dzięki temu ich styl jazdy ulegnie poprawie, firma rozszerzy program na więcej stanów (aktualnie tylko Pennsylvania). Możliwe, że w przyszłości zaoferuje również pewne zniżki dla graczy.

Zainteresowanym sprawą pozostaje czekać na wyniki badania.


Zobacz również