USA chce zablokować produkcję procesorów dla Huawei

Administracja prezydenta Trumpa chce wprowadzić przepis, który zmusiłby TSCM do zaprzestania handlu z Huawei.

Mimo pandemii koronawirusa, wojna gospodarcza USA - Chiny wciąż trwa w najlepsze. Komisja Handlu nadal podtrzymuje ban na handel pomiędzy amerykańskimi firmami a chińskim producentem, a teraz pojawiła się propozycja modyfikacji przepisów w Foreign Direct Product Rule tak, aby przerwać łańcuch dostaw Huawei od TSMC. TSCM, czyli Taiwan Semiconductor Manufacturing Company to firma, która dostarcza podzespoły, w tym procesory, do sprzętu Huawei, AMD czy Nvidia. Proponowane zmiany przepisów może wymusić na niej ograniczenie ilości sprzedaży podzespołów dla producenta. W jaki sposób?

USA chce zablokować produkcję procesorów dla Huawei

Otóż TSCM korzysta przy produkcji z rozwiązań wielu firm amerykańskich, jak KLA Corp, Lam Research oraz Applied Materials. Nowy przepis będzie wymagał od takich firm uzyskania licencji na sprzedaż, umożliwiającą użycie produkowanych przez nie elementów w produktach tworzonych przez firmy trzecie dla Huawei. A więc przykładowo - Komisja nie daje licencji firmie, TSCM nie może wyprodukować procesorów, a co za tym idzie - Huawei ma problem z produkcją smartfonów. W przypadku chińskiego producenta mamy na myśli oczywiście procesory HiSilicon Kirin.

Chociaż nowe przepisy są dopiero w fazie propozycji, jest duża szansa, że przejdą. Jak jednak zgodnie twierdzą analitycy zarówno z USA, jak i Chin, Huawei w takiej sytuacji na pewno znajdzie alternatywę. Sam producent jak na razie nie komentuje sprawy.

Źródło: Reuters