USA: chińska firma przegrywa proces w sprawie odtwarzaczy DVD

Członkowie Motion Picture Association of America wygrali proces przeciwko chińskiej firmie produkującej odtwarzacze płyt DVD. Pozwoli to w przyszłości na kontrolowanie wyrobów producenta zza Wielkiego Muru zanim te dotrą jeszcze do granic Stanów Zjednoczonych.

Sąd w Stanach Zjednoczonych zdecydował, że chińska firma Gowell Electronics złamała prawo związane z tzw. Content Scramble System (CSS). Co za tym idzie, wszyscy członkowie MPAA będą mogli kontrolować wyroby pozwanej firmy jeszcze przed ich pojawieniem się na rynku w Stanach Zjednoczonych.

Czym jest Content Scramble System?

Content Scramble System (CSS) to system kodowania jaki stosuje się w przypadku filmów rozpowszechnianych na DVD. Odpowiednie klucze kryptograficzne znajdują się również na odtwarzaczach. Skutkiem tego filmy przeznaczone dla danego regionu (np. USA) nie mogą być uruchomione na odtwarzaczach pochodzących z innej części świata (np. Azja).

Content Scramble System od początku wzbudza wiele kontrowersji. Zdaniem jego przeciwników nie służy on ochronie praw autorskich, a jedynie obronie pewnego modelu biznesowego. CSS umożliwia bowiem wydawanie filmów w różnych regionach w innym czasie oraz w różnych cenach.

Przypomnijmy, że MPAA jest amerykańską organizacją zrzeszającą większość ważniejszych firm zajmujących się produkcją filmów. Jej członkami są, między innymi, Walt Disney Studios Motion Pictures, Paramount Pictures, Sony Pictures Entertainment, Twentieth Century Fox, Universal City Studios oraz Warner Bros. Entertainment.

Firma Gowell nie zdecydowała się jeszcze na oficjalne skomentowanie tej sprawy.