USA: do więzienia za torrenty

Amerykanin Scott R. McCausland został skazany na 5 miesięcy więzienia oraz 5 miesięcy aresztu domowego za wprowadzenie do Internetu materiałów chronionych prawem autorskim. McCausland jest jednym z trzech administratorów serwisu Elite Torrents.

24-latka zatrzymano kilkanaście miesięcy temu podczas międzynarodowej operacji antypirackiej o kryptonimie D-Elite. W czasie śledztwa udowodniono mu, że za pośrednictwem serwisu internetowego nie tylko umożliwiał innym wymienianie się plikami chronionymi prawem autorskim, ale także, że sam był odpowiedzialny za wprowadzenie do Sieci pirackich materiałów.

Warto przypomnieć, że strona Elite Torrents słynęła z wyjątkowo wczesnego udostępniania nowych filmów czy gier - często jeszcze przed ich oficjalną premierą rynkową (tak było m.in. z filmem "Gwiezdne wojny: Zemsta Sithów", który z Sieci można było pobrać zanim trafił do kin). Serwis nie oferował filmów (ani żadnych innych materiałów) do pobrania - można było w nim znaleźć jedynie odnośniki torrent, umożliwiające pobranie danego pliku od innych internautów.


Zobacz również