USA: elektroniczne maszyny do głosowania zagrożeniem dla wyników wyborów?

Wyniki wyborów prezydenckich w USA już niebawem. Jednak sam proces głosowania różni się znacznie od tego jaki jest stosowany obecnie w Polsce. Amerykanie w znacznej mierze polegają bowiem na urządzeniach elektronicznych. Okazuje się, że takie rozwiązanie może wiązać się z dużym ryzykiem.

Maszyny do głosowania, jakie używane są w Stanach Zjednoczonych, posiadają ekran dotykowy i to właśnie jest przyczyną problemu związanego z tzw. "przeskakiwaniem głosów".

W skrócie polega to tym, że głosujący zaznacza swój wybór, jednak wybrana opcja szybko zmienia się na inną (może być to związane z przypadkowym muśnięciem innej części ekranu). W efekcie istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że osoba tego nie zauważy i odda głos na kandydata którego faktycznie nie zamierzała poprzeć.

Problem ten zgłoszono po raz pierwszy w stanie Zachodnia Wirginia. Następnie podobne błędy wykryto w maszynach znajdujących się w Kolorado, Tennessee oraz Teksasie.

Jednak okazuje się, że elektroniczne maszyny do głosowania posiadają jeszcze poważniejsze usterki. "Przeskakiwanie głosów", co prawda nie powinno się w ogóle zdarzyć, jednak jest to błąd losowy i nie musi wpływać na ostateczny wynik głosowania. Naukowcy z Princeton University odkryli, że bardzo łatwo można zmanipulować całą maszynę do głosowania. Profesor Andrew Appel twierdzi, iż w urządzeniach tych da się podmienić chipy, które będą zmieniać wyniki głosowania automatycznie. Operacja wymiany sprzętu nie powinna trwać więcej niż siedem minut.

Całą sprawę postanowił skomentować producent maszyn do głosowania firma Sequoia Voting Systems. Zdaniem przedstawiciela tej spółki cała technologia sprawuje się bez zarzutów i nie ma żadnych powodów do paniki.

Warto zauważyć, że z elektronicznych maszyn do głosowania korzysta około jedna trzecia głosujących w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, niektóre stany USA (np. Floryda) w ogóle nie zgodziły się na wdrożenie rozwiązań elektronicznych i przeprowadzają głosowanie w czysto tradycyjny sposób.


Zobacz również