USA ostrzegają rząd Antigui przed zezwoleniem na "kradzież własności intelektualnej"

Niedawno rząd Antigui zapowiedział, że zamierza otworzyć serwis oferujący amerykańskie treści chronione prawami autorskimi. Przedstawiciel US Trade Representative ostrzegł właśnie wyspiarski naród, aby nie podejmował tego typu działań.

Wyspa Antigua dekadę temu posiadała hazardowy przemysł online, w którym zatrudnione było kilka procent jej ludności. Przynosił on rocznie kilka miliardów dolarów zysków i z pewnością przynosiłby ich obecnie jeszcze więcej, gdyby nie stał się celem ataku administracji Stanów Zjednoczonych. Podjęła ona bowiem działania prawne, w wyniku których mieszkańcy USA pozbawieni zostali dostępu do wyspiarskiego hazardu online, który praktycznie przestał istnieć.

Oczywiście nie spodobało się to Antigui, która zwróciła się o pomoc do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Organizacja ta przyznała, że USA naruszają międzynarodowe porozumienia o wolnym handlu oraz podjęła w 2007 roku decyzję, na mocy której wyspa mogłaby zawiesić prawa autorskie chronionych amerykańskich treści o wartości do 21 milionów dolarów rocznie (taki zamiennik sankcji handlowych).

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że Antigua postanowiła skorzystać ze swoich praw i otworzyć serwis online, który pozwalałby na legalne pobieranie wspomnianych treści. Dzisiaj prezentujemy natomiast odpowiedź Nkenge'a Harmona z U.S. Trade Representative (rządowa agencja odpowiedzialna za handel zagraniczny):

"Stany Zjednoczone wezwały wyspę Antigua, aby rozważyła rozwiązania, które byłyby korzystne dla jej gospodarki. Antigua niestety jednak wielokrotnie hamowała te negocjacje przedstawiając nierealistyczne żądania. Autoryzowane przez rząd piractwo zmniejszyłoby szanse na osiągnięcie ugody. Będzie także główną przeszkodą dla inwestycji zagranicznych w gospodarkę Antigui, szczególnie w branżach hi-tech"

Na te ewidentne groźby zareagował natychmiast Harold Lovell, Minister Gospodarki Antigui:

"Gospodarka wysp Antigua i Barbuda została zniszczona przez rząd Stanów Zjednoczonych w trakcie długiej kampanii zapobiegającej dostępowi Amerykanów do hazardu online oferowanego przez zagranicznych operatorów gier. Prosimy jeszcze raz Stany Zjednoczone, aby działały zgodnie z decyzjami WTO w tej sprawie"

Ponadto Mark Mendel reprezentujący rząd Antigui zaprzeczył słowom Harmona stwierdzając, że "Amerykanie nigdy z nami nie negocjowali". Zauważył on też, że karaibska wyspa próbuje już od pięciu lat bezskutecznie wyegzekwować decyzję WTO...

______________

No cóż, Amerykanie dążą jak zawsze po trupach do celu...Po ACTA nic już mnie jednak nie zdziwi.