USA: ostrzejsze kary za piractwo

Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała w sobotę ustawę na mocy której wprowadzone mają zostać bardziej dotkliwe kary za piractwo komputerowe.

Nowe prawo zostało uchwalone przez amerykański senat w piątek i teraz czeka jedynie na podpis prezydenta Georga W Busha. Zadaniem ustawy ma być jeszcze lepsza ochrona dzieł i interesów producentów oraz artystów.

PRO-IP, bo tak w skrócie nazywa się uchwalone prawo, będzie dawać możliwość amerykańskiemu departamentowi sprawiedliwości do wszczęcia procesu cywilnego za każdym razem gdy istnieje możliwość pogwałcenia praw autorskich.

Pomimo, iż nowe przepisy nie weszły jeszcze w życie już pojawiły się pierwsze głosy sprzeciwu. Gigi Sohn, przedstawiciel jednej z organizacji społecznych, jest zdania że nowa ustawa wprowadza bardzo duży bałagan.

"Nowe prawo może być powodem wielu nierówności. Chronione będą przede wszystkim duże firmy związane z branżą. Obecnie cały świat łagodzi prawa autorskie by były one bardziej przyjazne dla konsumenta. Jest to nowy model walki z piractwem. Proponowane przez polityków prawo zmierza dokładnie w przeciwnym kierunku."


Zobacz również