USA: proces przeciwko Microsoft nie jest już zbiorowy

Właśnie zakończył się kolejny etap procesu związanego z kampanią firmy Microsoft o nazwie Vista Capable. Giganta z Redmond oskarżano, iż swoim działaniem przyczynił się on do sztucznego zawyżenia cen komputerów.

Amerykański sąd odwołał swoją poprzednią decyzję w sprawie przyznania pozwowi złożonemu przeciwko firmie Microsoft statusu zbiorowego. Ma to niebagatelne znaczenie z punktu widzenia giganta z Redmond bowiem uniemożliwia przyznanie odszkodowania każdej osobie która zakupiła sprzęt z logo Vista Capable.

Swoją decyzję sąd argumentował brakiem dowodów jakoby firma Microsoft przyczyniła się do powstania sztucznego zawyżenia cen komputerów na rynku.

W obecnej sytuacji droga do zdobycia odszkodowania została zamknięta. Oczywiście pozostaje jeszcze możliwość składania pozwów indywidualnych. Jednak w tym przypadku każdy konsument z osobna musiałby stawić czoła prawnikom amerykańskiego giganta i udowodnić, że poniósł osobistą szkodę w związku z kampanią Vista Capable.

David Bowermaster, przedstawiciel firmy Microsoft, nie krył swojego zadowolenia z decyzji amerykańskiego sądu: "Jesteśmy niezwykle zadowoleni z faktu, iż pozew ten nie będzie miał statusu zbiorowego. Zostało jedynie sześć indywidualnych spraw. Niedługo przedstawimy sądowi nasze racje".

Zobacz także:

Windows Vista Capable - proces, którego mogło nie być

Microsoft: miliardy dolarów odszkodowania za Vista Capable?

Nalepka "Vista Capable" zarobiła dla Microsoftu 1,5 miliarda dolarów