USA testuje nowy system obrony przeciwrakietowej

Departament Obrony USA używa CubeSatów do testowania technologii przeciwdziałania pociskom naddźwiękowym.

USA testuje nowy system obrony przeciwrakietowej

Wizja artysty obrazująca naddźwiękowy systemu obrony przeciwrakietowej /

Northrop Grumman

Jak podaje serwis New Atlas i Departament Obrony USA, Agencja Obrony Przeciwrakietowej wykorzystuje CubeSaty, czyli miniaturowe sztuczne satelity, do opracowania nowego systemu śledzenia wrogich pocisków balistycznych i zderzających się z nimi pocisków hipersonicznych. CubeSat Networked Communications Experiment (CNCE) Block 1 został wystrzelony już 30 czerwca z portu lotniczego i kosmicznego Mojave Air w Kalifornii w celu trzymiesięcznej misji demonstrującej nową technologię.

Pociski naddźwiękowe stają się coraz bardziej niebezpieczną bronią praktyczną, dlatego znalezienie sposobu na ich przeciwdziałanie było dosyć problematyczne. Jedną z odpowiedzi na ten problem jest opracowywany przez MDA, amerykański Hypersonic and Ballistic Tracking Space Sensor (HBTSS). Korzystając z CubeSatów, Agencja Obrony Przeciwrakietowej może szybko i tanio wprowadzać modyfikacje i testować je w kosmosie w serii misji. Każdy satelita kosztuje około 1,3 miliona dolarów, co okazuje się być niezbyt wygórowaną ceną w przypadku tego typu urządzeń.

Zobacz również:

  • To nie koniec kłopotów Huawei? Rząd USA chce kolejnych sankcji!
USA testuje nowy system obrony przeciwrakietowej

Satelita CubeSat Networked Communications Experiment Block 1; źródło: SDL, newatlas.com

HBTSS ma na celu globalne śledzenie pocisków hipersonicznych we wszystkich fazach ich lotu, przesyłanie danych na ich temat, a także identyfikowanie ich i niszczenie. Głównym zadaniem satelitów będzie przede wszystkim sprawna komunikacja między urządzeniami. Dyrektor MDA, Walt Chai tłumaczy:

Te satelity przetestują kluczowe technologie, które zmniejszają ryzyko dla systemów, takich jak Hypersonic and Ballistic Tracking Space Sensor. Misja CNCE Block 1 zademonstruje wykonalność zaawansowanych technologii komunikacyjnych wykorzystujących zmniejszone rozmiary, wagę i moc w celu wsparcia architektur komunikacyjnych obrony przeciwrakietowej.

Zobacz także: Oszałamiające zdjęcia Jowisza i Ganimedesa z bliska

Źródło: newatlas.com