USA: więzienie za BitTorrent?

Przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości poinformowali, że jeden z mężczyzn podejrzanych o współtworzenie serwisu EliteTorrents.org przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów - czyli m.in. przynależności do organizacji, której celem było nielegalne dystrybuowanie materiałów chronionych prawem autorskim. 24-letniemu Scottowi R. McCauslandowi grozi za to nawet 5 lat więzienia i do 250 tys. USD grzywny

Departament Sprawiedliwości tłumaczy, że McCausland jest jednym z kilku głównych operatorów niezmiernie popularnego w swoim czasie serwisu EliteTorrents.org. Strona ta została zamknięta w maju ubiegłego roku, w ramach szeroko zakrojonej akcji Operation D-Elite. Jej celem było namierzenie i zatrzymanie osób, które zdobywały nielegalne kopie filmów, muzyki oraz oprogramowania i dystrybuowały je później za pośrednictwem EliteTorrents.org. McCauslandowi udowodniono też, że przynajmniej raz osobiście wprowadził do Sieci piracki materiał.

Przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości szacują, że z EliteTorrents.org korzystało stale ponad 130 tys. użytkowników, zaś za pośrednictwem serwisu pobrano łącznie ponad 2 mln nielegalnych kopii filmów, muzyki i oprogramowania. Warto wspomnieć, że to właśnie na tej stronie pojawił się swego czasu odnośnik umożliwiający pobranie pirackiej kopii filmu "Zemsta Sithów" - na kilka godzin przed jego oficjalną premierą kinową.

Wyrok w sprawie Scotta R. McCauslanda ma zostać ogłoszony 12 grudnia 2006 r.