USA: wniosek patentowy Microsoftu odrzucony

Kilka dni temu firma Microsoft złożyła wniosek o przyznanie patentu na korzystanie z komputera w systemie pre-paid. Okazuje się jednak, że amerykański urząd nie przychylił się do próśb giganta z Redmond i podanie odrzucił.

Inicjatywa wprowadzenia takiego systemu płatności za korzystanie z komputera, w którym użytkownik płaci jedynie za czas w którym z niego korzysta, nie jest nowy. Wystarczy wspomnieć chociażby o programie FlexGo. Ogromna popularność takiego rozwiązania skłoniła firmę Microsoft do złożenia wniosku patentowego w tej sprawie.

W skrócie, zgodnie z pomysłem zaproponowanym przez giganta z Redmond, użytkownik płaciłby jedynie za sam fakt korzystania z komputera. Opłata mogłaby jednak ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu w zależności od czynności wykonywanej na sprzęcie. Godzina grania w wymagające tytuły byłaby bardziej kosztowna niż pisanie dokumentów w edytorze tekstowym.

Amerykański urząd postanowił jednak odrzucić wniosek Microsoftu. Jako powód podano fakt, iż część technologii wspomnianych w podaniu została już opatentowana wcześniej. Co więcej, niektóre terminy oraz zakres patentu uznano za niejasne.

Decyzja nie ma charakteru ostatecznego. Firma założona przez Billa Gatesa ma prawo odwołać się od decyzji i złożyć kolejny wniosek.