USA zdetronizowane. Chiny największym "smartfonowym" rynkiem na świecie

Najnowsze badania potwierdzają, że Chiny to obecnie największy "smartfonowy" rynek na świecie. Najbardziej popularne są tam urządzenia fińskiej Nokii.

Z najnowszego raportu firmy badawczej Strategy Analytics wynika, że w III kwartale to właśnie w Chinach sprzedało się najwięcej smartfonów na świecie. Z pozycji lidera zostały tym samym zrzucone Stany Zjednoczone.

W porównaniu do II kwartału producenci dostarczyli na chiński rynek aż o 57,5% więcej smartfonów podczas gdy w USA wskaźnik ten wynosił minus 7,4%.

Zobacz również:

  • Chiny: kryptowaluty całkowicie nielegalne

Za taki stan rzeczy odpowiada kilka czynników. Jeden z najważniejszych z nich to możliwość zakupu przez Chińczyków tanich rodzimych smartfonów firm Huawei i ZTE.

Wyniki za III kwartał:

Sprzedaż smartfonów w ChinachNokia (28,5% rynku) - 6,8 miliona

Samsung (17,6% rynku) - 4,2 miliona

Inni (54% rynku) - 12,9 miliona

Suma: 23,9 miliona

Sprzedaż smartfonów w USAHTC (24% rynku) - 5,6 miliona

Apple (20,6 % rynku) - 4,8 miliona

Inni (55,4% rynku) - 12,9 miliona

Suma - 23,3 miliona

Jak widać, na rynku Chińskim rządzi Nokia. Warto też zaznaczyć, że na rynku amerykańskim wynik Apple z pewnością byłby lepszy, gdyby nie fakt, że część tamtejszych konsumentów wstrzymała się z zakupami do czasu premiery iPhone'a 4S.

Podsumowując otrzymane wyniki można można pokusić się o stwierdzenie, że rynek chiński jest obecnie na tyle ważny, że żaden producent smartfonów nie może sobie pozwolić, aby go na nim nie było.