USB, DVI, HDMI, czyli kabelkowy zawrót głowy


Bezprzewodową alternatywą dla USB ma być technologia Wireless USB, na razie będąca w powijakach. Urządzeń z tym interfejsem jest bardzo mało, a on sam oferuje mały zasięg (przy prędkości 480 Mb/s - 3 metry, 1100 Mb/s - 10 metrów).

VGA (D-SUB) to popularny niegdyś interfejs do analogowego przesyłania sygnału wideo, obecnie wypierany przez cyfrowe odpowiedniki: HDMI, DVI i DisplayPort. Służy głównie do podłączania monitora. Standardowa długość kabla to 1,5 metra. Gdy odległość przekracza 5 metrów, należy użyć dobrego kabla z ekranowanymi przewodami. Kable 10-metrowe i dłuższe powinny być przynajmniej podwójnie ekranowane - sygnał analogowy ma to do siebie, że przesyłany nieodpowiednim kablem obraz traci na jakości (spada kontrast, pogorszają się kolory).

DVI również służy do przesyłania sygnału wideo. Jest produkowany w trzech wariantach: DVI-I, DVI-D i DVI-A. Pierwszym z wymienionych można przesłać sygnał cyfrowy i analogowy, a po zastosowaniu właściwej przejściówki - połączyć ze zwykłym złączem D-Sub (VGA) karty graficznej (kompatybilny jest też HDMI). DVI-D przesyła tylko dane w postaci cyfrowej i jest kompatybilny z HDMI. DVI-A, obecnie prawie nieużywany, przesyła tylko dane analogowe. Warto też sprawdzić wersję posiadanego gniazda (Single Link lub Dual Link). Kable Dual Link rozpoznasz po tym, że z prawej strony wtyczki mają 24 piny. Są one niezbędne do obsługi monitorów pracujących w wysokiej rozdzielczości (wyższej niż 1920 x 1200 pikseli). Podłączenie ekranu o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli kablem DVI Single Link spowoduje, że obraz będzie wyświetlany niepoprawnie.

USB, DVI, HDMI, czyli kabelkowy zawrót głowy

Typy złącz DVI

Zalecana długość kabla dla standardu DVI-D (tylko wejście / wyjście cyfrowe) wynosi około 3 metrów, a dla standardu DVI-I (wejście / wyjście cyfrowe i analogowe) - nie więcej niż 2 metry. O ile w wypadku sygnału analogowego, który przy zbyt dużej odległości jest zakłócany, co wpływa na jakość obrazu, kabel zbyt długi lub słabej jakości w wypadku sygnału cyfrowego może spowodować, że obrazu po prostu nie będzie. Można wówczas zastosować wzmacniacz, ale są to dodatkowe koszty (nawet powyżej 300 zł).

HDMI to najpopularniejszy interfejs do łączenia zewnętrznych urządzeń z telewizorem. Jest też najbardziej uniwersalny: przesyła wideo i audio w cyfrowej postaci. HDMI w wersji 1.2 umożliwia przesłanie jednym kablem także ścieżek SACD. HDMI 1.3/1.3a dodatkowo może przesyłać dane z przepustowością 10,2 Gb/s. Nowsze wersje interfejsu pozwalają na obsługę plików wideo zapisanych z 30-, 36- i 48-bitową głębią kolorów. HDMI 1.4 obsługuje rozdzielczość do 4096 x 2160 pikseli, tryb filmowy 3D i zwrotny kanał audio, pozwala też na przesłanie tym samym przewodem sygnału zgodnego ze standardem sieci Ethernet (100 Mb/s). Istotną kwestią jest nieco odmienna konstrukcja. Ci, którzy kablem HDMI zechcą przesyłać również sygnał sieci Ethernet, będą musieli wyposażyć się w nowe, specjalnie oznaczone okablowanie (dwa rodzaje kabli - high i low data rate).

USB, DVI, HDMI, czyli kabelkowy zawrót głowy

HDMI 1.4

W wypadku kabli HDMI o długości do 2-3 metrów w zasadzie spokojnie można kupować tańsze, za kilkanaście czy kilkadziesiąt zł, zamiast wersji za ponad 200 zł. Co prawda, różnice w wyglądzie są zauważalne (tańsze kable są cieńsze), ale na jakość sygnału nie ma to w zasadzie żadnego wpływu. Z naszej praktyki wynika, że jeżeli odległość między źródłem sygnału a odbiornikiem nie przekracza 10 metrów, nie ma zastrzeżeń do jakości sygnału. Problemy - w postaci widocznych na obrazie artefaktów - pojawiły się po zastosowaniu przewodów 15-metrowych.

DisplayPort to najnowszy standard połączeń, który dopiero zaczęto stosować w sprzęcie komputerowym; w produktach elektroniki użytkowej jest praktycznie niespotykany. Należy jednak przypuszczać, że już wkrótce się to zmieni. Producenci forsują go głównie dlatego, że jest bezpłatny, natomiast HDMI to technologia opatentowana i za jej stosowanie trzeba uiszczać dodatkowe opłaty licencyjne. DisplayPort może posłużyć do przesyłania zarówno sygnału audio, jak i wideo. Jego zaleta to mniejsze niż w wypadku HDMI rozmiary gniazd, co ma znaczenie dla producentów notebooków i kart graficznych. DisplayPort jest przygotowany do transmisji sygnałów wideo 3D, obsługuje też wysoką rozdzielczość, do 2560 x 1600 pikseli (to jednak mniej niż HDMI 1.4). Długość okablowania standardowego może wynosić ok. 15 metrów.

USB, DVI, HDMI, czyli kabelkowy zawrót głowy

Displayport

Kable, których nie widać

Wiele osób chce ukryć kabel łączący laptop z projektorem czy też antenowy, przechodzący przez okno do tunera DVB-T. Rozwiązaniem są superpłaskie kable Wiretape.

USB, DVI, HDMI, czyli kabelkowy zawrót głowy

Wiretape

Ich grubość nie przekracza milimetra (0,16 mm), a budowa pozwala na łatwe przycinanie i dopasowywanie. Do dyspozycji są wersje z różnymi końcówkami, w tym z HDMI, do podłączenia rutera czy monitora. Kable sprzedawane są najczęściej w gotowych zestawach (3-metrowy przewód, komplet wtyczek i klej). Przewód można przykleić do ściany (pomalować na jej kolor lub pokryć tapetą) oraz rzecz jasna przeciągać po podłodze, np. pod dywanem czy panelami podłogowymi.