USB dla każdego?

Trudno jest się przekonać do nowych standardów...

Trudno jest się przekonać do nowych standardów.

Przez wiele lat niepodzielnie królowały porty równoległe i szeregowe. Niedawno wprowadzony Universal Serial Bus (USB) oferuje zupełnie nową jakość instalacji i pracy z urządzeniami zewnętrznymi.

Port USB pozwala na przyłączanie i odłączanie urządzeń w trakcie pracy komputera. Są one automatycznie rozpoznawane przez system operacyjny. Można np. podłączyć najpierw aparat cyfrowy i ściągnąć zrobione nim zdjęcia, a po szybkiej wymianie wtyczek wydrukować obrazki. Jeżeli chcemy naprawdę zrozumieć, co może znaczyć sławne Plug and Play, warto skorzystać z USB.

Porty USB można znaleźć w większości nowych komputerów. Pojawia się również coraz więcej urządzeń, wykorzystujących ten standard. Co jednak zrobić, gdy do komputera chcemy podłączyć większą liczbę urządzeń? Komputery do biura są wyposażone w dwa lub jeden port USB. Aby w pełni wykorzystać możliwości nowego standardu, można zastosować urządzenie typu hub, powiększające możliwości pojedynczego portu USB.

USB dla każdego?

Huby USB

Przetestowaliśmy trzy huby USB sygnowane przez firmę Entrega oraz przejściówkę USB - port równoległy tego samego producenta. Tylko jedno z tych urządzeń, Entrega 4 Port Hub oparte jest wyłącznie na USB. 4 Port Multi-Function USB Hub rozszerza możliwości jednego portu USB do portu równoległego, portu szeregowego i dwóch portów USB. Szczególnie ciekawym produktem jest naszym zdaniem 3 Port +Ethernet USH Hub, gdyż oprócz możliwości przyłączenia 3 urządzeń USB oferuje także możliwość podłączenia komputera do sieci typu Ethernet (w standardzie 10-BaseT z przepustowością 10 Mb/s).

Instalacja urządzeń jest prosta i szybka. Ponieważ mogą być połączone ze sobą, tworząc rodzaj małej wieży, nie zajmują wiele miejsca na biurku. Podłączenie wielu urządzeń, korzystając z jednego z opisywanych hubów jest o tyle wygodne, że wykorzystywane jest tylko jedno przerwanie! Osiągamy dzięki temu znaczną oszczędność zasobów komputera. Co więcej, łącząc kilka egzemplarzy opisywanych hubów można teoretycznie podłączyć do komputera do 127 (!) urządzeń zgodnych z USB.

Do każdego z urządzeń dołączony jest zasilacz i dyskietka ze sterownikami. Szkoda tylko, że producenci nie pomyśleli o ułatwieniu użytkownikowi wykorzystania jednego zasilacza do kilku hubów (skoro można je łączyć...). Ponadto tylko do jednego z testowanych przez nas hubów dołączony był zasilacz pasujący do rodzaju gniazdek i wysokości napięcia stosowanych w naszym kraju, ale według zapewnień dystrybutora, wszystkie zestawy, które trafią do sprzedaży w Polsce, są wyposażone we właściwe zasilacze.

Ostatnim z testowanych urządzeń jest przejściówka umożliwiająca podłączenie drukarki wyposażonej w port równoległy do portu USB w komputerze. Również tutaj nie mieliśmy żadnych kłopotów z instalacją, a praca urządzenia była taka, jakiej oczekuje użytkownik - prawidłowa i na dobrą sprawę niezauważalna.

Pozostaje pytanie, czy warto inwestować niemałe przecież pieniądze w USB? Technologia ta oferuje rzeczywiście wiele, niestety, jak w przypadku każdej nowości, wiąże się to wciąż z dużymi kosztami.