USB typu C vs gniazdo słuchawkowe Jack

USB typu C może być w stanie zaoferować lepszą jakość dźwięku, ale jest również problematyczne. Wyjaśniamy różnice pomiędzy USB typu C, a tradycyjnym gniazdem słuchawkowym Jack 3,5 mm.


Firma Apple jako pierwsza usunęła gniazdo słuchawkowe z iPhone'a. Stało się to ponad dwa lata temu we wrześniu 2016 roku. Każdy nowy model iPhone'a, który został wypuszczony na rynek później nie posiadał już standardowego gniazda słuchawkowego Jack. Od tej pory coraz więcej producentów zaczęło stosować w swoich urządzeniach jedynie port USB typu C, który służy jednocześnie do ładowania urządzenia, przesyłania danych oraz dźwięku. Tylko nieliczni producenci tacy, jak np. Samsung nadal stosują złącza słuchawkowe w swoich smartfonach. Od 2016 roku standardem staje się wszechstronny port USB typu C, a firmy zajmujące się produkcją telefonów mogą lepiej zagospodarować miejsce, które musieliby przeznaczyć na gniazdo słuchawkowe.

USB typu C vs gniazdo słuchawkowe Jack

Źródło: techadvisor

Podobnie jak w innych przypadkach Apple nie było pierwszym producentem, który usunął złącze słuchawkowe ze swoich smartfonów - zrobiła to wcześniej między innymi Motorola prezentując Moto Z, ale to właśnie gigant z Cupertino spowodował, że producenci przestali implementować klasyczne gniazdo Jack w swoich produktach.

Podstawy

Na początku należy zając się podstawami. Jeśli Twój smartfon (lub inne urządzenie) posiada jedynie port USB typu C to musisz podłączyć zestaw słuchawkowy do tego portu. W przypadku klasycznych słuchawek ze złączem Jack 3,5 mm musisz zastosować dodatkową przejściówkę, którą większość producentów dołącza do zestawu. Oczywiście nadal istnieje możliwość podłączenia bezprzewodowych słuchawek za pomocą Bluteooth. Niektórzy producenci dodają do swoich urządzeń słuchawki ze złączem USB typu C analogicznie do słuchawek ze złączem Lightning, które otrzymujemy przy zakupie iPhone'a.

Pierwszy problem pojawia się, gdy chcesz naładować swój telefon słuchając jednocześnie muzyki na słuchawkach lub w samochodzie. Wtedy musisz zdecydować, czy chcesz ładować telefon, czy słuchać muzyki. Rozwiązaniem może być dodatkowo przejściówka z portu USB typu C na port USB typu C i złącze słuchawkowe Jack.

USB typu C vs gniazdo słuchawkowe Jack

Źródło: techadvisor

Problemy

Aby dźwięk mógł być odtworzony trzeba poddać konwersji plik cyfrowy na analogowy, aby słuchawki mogły go odtworzyć. Do tego celu wykorzystuje się przetwornik cyfrowo-analogowy DAC.

Gniazdo słuchawkowe sprawia, że przetwornik cyfrowo-analogowy musi znajdować się wewnątrz telefonu, aby sygnał, który dociera do 3,5 mm gniazda Jack był analogowy. Słuchawki nie są w stanie zamienić liczb binarnych w dźwięk bez przetwornika DAC.

Z portem USB typu C sprawa się komplikuje ponieważ przetwornik cyfrowo-analogowy może być umieszczony wewnątrz telefonu, w przejściówce, a czasami w słuchawkach. Ponieważ nie ma żadnego standardu opisującego, gdzie powinien znajdować się DAC to producenci urządzeń decydują, gdzie go umieszczą.

Ten brak spójności powoduje, że nie możesz być pewny, że jakakolwiek przejściówka, jaką podłączysz do Twojego urządzenia będzie z nim współpracować. Jeśli nie posiada ona przetwornika cyfrowo-analogowego, a producent nie zdecydował się na jego umieszczenie wewnątrz telefonu dźwięk nie będzie odtwarzany.

Prostym rozwiązaniem może być używanie przejściówki lub słuchawek dostarczonych przez producenta, aby mieć pewność, że są one kompatybilne z twoim urządzeniem.

USB typu C vs gniazdo słuchawkowe Jack

Źródło: techadvisor

Czy dźwięk z USB typu C jest lepszy?

Czysto teoretycznie tak. Jeżeli przyjrzymy się szczegółowym danym technicznym okaże się, że za pomocą portu USB typu C można uzyskać lepsze rezultaty niż w przypadku klasycznego gniazda słuchawkowego Jack. Wynika to np. z możliwości odsunięcia przetwornika cyfrowo-analogowego DAC od innych podzespołów urządzenia, aby zapobiec powstawaniu zakłóceń.

W praktyce wszystko zależy od tego, z jakich urządzeń korzystasz. Istnieje tak wiele zmiennych, które mają wpływ na jakość, że nie można określić, który port jest pod tym względem lepszy. Największy wpływ ma jakości słuchawek lub głośników, oraz zastosowanego przetwornika cyfrowo-analogowego.

Podsumowanie

Po wyjaśnieniu różnic nadszedł czas na podsumowanie. Port USB typu C to z pewnością przyszłość wszystkich urządzeń mobilnych oraz komputerów, ale w obecnej chwili zastosowanie go do przesyłu dźwięku posiada więcej wad niż zalet. Należą do nich problemy z kompatybilnością oraz niska w porównaniu do klasycznego gniazda słuchawkowego Jack dostępność słuchawek. Innymi niedogodnościami wynikającymi z zastosowania portu USB typu C do wszystkiego jest brak możliwości jednoczesnego odtwarzania muzyki na słuchawkach i przewodowego ładowania urządzenia.