UWB - telefon zamiast pilota?

Grupa pracująca nad standardem Bluetooth (w jej skład wchodzą m.in. Nokia i Intel) ogłosiła rozpoczęcie rozmów z WiMedia Alliance, dotyczących połączenia Bluetooth i szerokopasmowego protokołu UWB (ultra-wideband). Jeśli rozmowy zakończą się sukcesem, w przyszłości możliwe będzie np. sterowanie telewizorem przy pomocy telefonu albo palmtopa.

Dzięki UWB możliwe jest stworzenie bezprzewodowej sieci, w której znajduje się komputer, telewizor czy domowy zestaw rozrywki. Nowy protokół został pomyślany jako szybkie i wydajne medium: podczas gdy kolejna wersja Bluetooth ma oferować najwyżej 3 Mbps, z UWB łatwe będzie przekroczenie 100 megabitów na sekundę. Tymczasem jeden kanał telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV) wymaga ok. 22 Mbit/s.

To jednak nie koniec zalet nowego protokołu. UWB został opracowany z myślą o niskim poborze energii. Z tego powodu jest on idealnym rozwiązaniem nie tylko dla telewizorów, ale również dla urządzeń przenośnych - twierdzą przedstawiciele konsorcjum Bluetooth. Ponadto dzięki wykorzystywaniu szerokiego pasma transmisji, urządzenia UWB nie przeszkadzają starszym odbiornikom - generowany przez nie sygnał wygląda jak słaby szum.

Gdyby plany współpracy zostały zrealizowane, wprowadzane wkrótce na rynek telefony z Bluetooth byłyby zgodne z mającymi się pojawić w 2007 roku pierwszymi urządzeniami zgodnymi z UWB.


Zobacz również