Uaktualniony Win XP Media Center - wkrótce w Polsce

Już za kilka miesięcy Microsoft opublikuje najnowsze uaktualnienie dla systemu Windows XP Media Center 2005, umożliwiającego przekształcenie domowego komputera w multimedialne centrum rozrywki. Uaktualnienie, o nazwie kodowej "Emerald" ma zawierać m.in. mechanizmy ochrony treści multimedialnych, usprawniony system nagrywania multimediów, uwzględniający m.in. technologię cyfrowych praw autorskich, rejestrację transmisji telewizyjnych wysokiej rozdzielczości i obsługę dodatkowych języków. Informacja ta jest o tyle istotna dla polskich użytkowników, że w chwili premiery "Emeralda" multimedialna wersja Windows będzie już dostępna również w Polsce. Jak udało nam się dowiedzieć, wprowadzenie Win XP MC do polskich sklepów nastąpi 16 września 2005 r. - "Oczywiście, polska wersja będzie już wyposażona we wszystkie nowe funkcjonalności, zawarte w "Emeraldzie" - zapewnia Bartłomiej Danek, rzecznik polskiego oddziału Microsoft.

"Polska wersja systemu Windows XP Media Center 2005 pojawi się na rynku 16 września - oczywiście, polskim użytkownikom zaoferujemy system wyposażony już we wszystkie nowe funkcje, zawarte w dodatku Emerald" - zapewnił Bartłomiej Danek. "Spodziewamy się, że wkrótce po premierze systemu na rynku pojawi się wiele komputerów typu 'media center PC' - z naszych informacji wynika, że wprowadzeniem takich urządzeń na rynek zainteresowani są zarówno najwięksi producenci komputerów PC na polskim rynku, jak i mniejsze firmy, a także sieci handlowe" - dodał przedstawiciel Microsoftu.

Przykłady dostępnych w USA komputerów z Windows XP Media Center.

Przykłady dostępnych w USA komputerów z Windows XP Media Center.

Wiadomo już, że takie komputery wprowadzi do swojej oferty np. Optimus - przedstawiciele firmy deklarowali to już kilka miesięcy temu, gdy Microsoft oficjalnie zapowiedział premierę polskiej edycji systemu: "Już od dawna zabiegaliśmy o wprowadzenie na nasz rynek Windows XP MC. Stworzyliśmy już nawet serię komputerów, dostosowanych do jego wymogów - Optimedia. Są to komputery typu barebone, wyposażone we wszelkie komponenty, niezbędne do pełnego wykorzystania możliwości oferowanych przez Windows XP Media Center - czyli m.in. nagrywarkę DVD, tuner, moduł Wi-Fi, a także możliwość oglądania filmów i słuchania muzyki bez konieczności uruchamiania systemu" - mówił wtedy Jerzy Biela, produkt manager komputerów PC w Optimusie.

Uaktualnienie - po wakacjach

Koncern z Redmond jeszcze podczas marcowych targów CeBIT w Hanowerze zapowiedział, że w tym roku nie należy spodziewać się kolejnej wersji multimedialnej edycji Windows XP, a jedynie uaktualnienia dla tego systemu. Zapowiedzi te potwierdziły się - "Emerald" ma być gotowy do sierpnia, a opublikowany krótko później. Będzie to zatem pierwszy rok od czasu premiery systemu w 2002 r., w którym nie zobaczymy kolejnej jego odsłony.

Uaktualnienie jest nadal testowane (znajduje się w fazie Beta 2). Wiadomo już jednak nieco o funkcjonalnościach, które będzie oferować. Mowa tu m.in. o technologii cyfrowego przesyłania materiału audio-wideo z innych urządzeń. Inną ważną funkcjonalnością, jaką uaktualnienie wniesie do systemu, ma być kompatybilność z konsolą do gier Xbox 360. Dzięki temu, konsolę będzie można podłączyć do komputera pracującego pod kontrolą tego systemu.