Uber zainteresowany kupnem Nokia Here

Jak podaje The New York Times, znany na całym świecie Uber jest zainteresowany nabyciem map Nokii. Jednak nie jest to jedyny chętny do przejęcia fińskich map.

Nokia Here znalazła się w kwietniu 2015 roku "na celowniku" kilku naprawdę dużych firm. Są wśród nich BMW, Mercedes-Benz, a także właściciele chińskiej wyszukiwarki Baidu. Jak oceniają to eksperci, Uber raczej nie ma szans w takim towarzystwie, a chciałby zdobyć mapy dla siebie, aby uniezależnić się bardziej od Google. Aktualnie pozyskuje on dane z Google Maps oraz podobnej usługi Apple. Jednym z kroków do samodzielności było nabycie deCarta - amerykańskiej firmy zajmującej się lokalizacją i mapowaniem. Jej technologie zostały zastosowane w usłudze UberPool.

Uber zainteresowany kupnem Nokia Here

Nokia Here (foto: strona aplikacji w Google Play)

Oferta Ubera to 3 miliardy dolarów, jednak Nokia jak na razie nie komentuje, czy taka suma jest dla niej satysfakcjonująca. Decyzję o tym, komu sprzeda oddział odpowiedzialny za Here, ma ogłosić pod koniec maja 2015. Decyzja o sprzedaży popularnej usługi została podjęta w ramach restrukturyzacji firmy i zmiany jej strategii biznesowej - ma ona skupiać się na dostarczaniu usług telekomunikacyjnych oraz produkcji sprzętu do nich.