Ubierz się w IBM-a

Niższe koszty produkcji i eksploatacji oraz coraz większa wydajność komputerów powodują, że na pozór futurystyczne rozwiązania, tj. komputer PC, w który można "się ubrać", znajdą się w zasięgu zwykłych użytkowników.

Dzisiaj podstawowym narzędziem pracy i elektronicznego biznesu wciąż pozostaje zwykły komputer PC podłączony do Internetu, ale już wkrótce może to się zmienić. Laboratoria IBM w Raleigh w Północnej Karolinie (USA) i w Tokio stworzyły ostatnio w pełni funkcjonalny prototyp komputera PC wielkości przenośnego odtwarzacza CD. To przypinane do paska urządzenie współpracuje z małym, zintegrowanym ze i mikrofonem wyświetlaczem, który można założyć na głowę. Korzystający z takiego rozwiązania użytkownik uzyskuje podobny efekt, jak w przypadku używania 14-calowego monitora. Wearable PC (komputer PC, w który można "się ubrać") sterowany jest komendami głosowymi.

Wearable PC to tylko jedna z dróg rozwoju technologii komputerowych. Kolejną jest technologia Pervasive Computing, dzięki której takie urządzenia, jak telefony komórkowe czy PDA (Personal Digital Assistants), uzyskają dostęp do sieci i jej usług. Użytkownicy domowi i biznesmeni przez 24 godziny na dobę będą mogli korzystać z możliwości zdalnego inwestowania akcji, zakupów przez Internet czy kontroli domu i systemów bezpieczeństwa na odległość. Co więcej, niewielkie rozmiary i możliwość bezprzewodowego dostępu do sieci uczynią te rozwiązania atrakcyjnymi prawie dla każdego - od profesjonalnych użytkowników działających w terenie, aż po rodziców opiekujących się dziećmi. Podstawową zaletą tych urządzeń będzie gwarancja dostępu do informacji w każdym momencie oraz możliwość natychmiastowej reakcji.