Ubisoft: oficjalny... crack

Francuski producent i wydawca gier - Ubisoft - udostępnił kilka dni temu uaktualnienie dla gry "Rainbow Six: Las Vegas 2". W wydarzeniu tym nie byłoby nic szczególnie zaskakującego (wszak twórcy często uaktualniają swoje produkty) - problem jednak w tym, że owo uaktualnienie było dziełem... grupy crakerów. Był to tzw. no-cd crack - czyli poprawka, umożliwiająca uruchomienie aplikacji bez potrzeby umieszczania w napędzie płyty z grą.

Wszystko zaczęło się na początku lipca, kiedy to Ubisoft udostępnił kolejne uaktualnienie dla swojej gry - był to dodatek, wprowadzający do rozgrywki m.in. kilka nowych trybów gry. Okazało się jednak, że część nabywców Rainbow Six ma z owym dodatkiem sporo problemów - dotyczyły one osób, które kupiły grę w postaci pliku do pobrania w serwisie Direct2Drive (posiadacze tradycyjnych "pudełkowych" wersji na płycie nie mieli żadnych kłopotów). Uaktualnienie najwyraźniej dodało do każdej kopii gry mechanizm sprawdzający, czy w czasie gry płyta znajduje się w napędzie.

Ubisoft chciał jak najszybciej rozwiązać problem - firma udostępniła na swojej stronie niewielką poprawkę, która naprawiała błąd (plik o nazwie R6Vegas2_fix.zip). Jeden z użytkowników forumhttp://Fileforums.com - niejaki Twingo - postanowił przyjrzeć się owemu plikowi. Okazało się, że jest to tzw. no-cd crack, stworzony przez... znaną grupę crackerską Reloaded (adnotacja na ten temat znalazła się w kodzie owej poprawki). Jeden z pracowników Ubisoft uznał najwyraźniej, że zamiast przygotowywać własne uaktualnienie, lepiej będzie skorzystać z pliku stworzonego przez piratów, specjalizujących się w "łamaniu" i udostępnianiu w Internecie gier.

Gdy cała sprawa wyszła na jaw, ów plik został natychmiast usunięty ze strony wydawcy. Firma na razie nie wydała oficjalnego oświadczenia w tej sprawie - jej rzecznik poinformował jednak, że Ubisoft prowadzi postępowanie wyjaśniające.