Ubisoft pozywa tłocznię o wyciek Assassin's Creed na PC

Serwis GameSpot donosi, że francuska firma Ubisoft złożyła pozew przeciwko Optical Experts Manufacturing, firmie, która zajmowała się tłoczeniem płyt Assassin's Creed na PC. Producent i wydawca gier twierdzi, że wymieniona firma jest odpowiedzialna za wyciek gry przez premierą.

Optical Experts Manufacturing była odpowiedzialna za tłocznie płyt z grą Assassin's Creed na PC (premiera odbyła się w kwietniu bieżącego roku). Ubisoft twierdzi, że "nadzwyczajne naruszenie zaufania i rażące niedbalstwo" doprowadziły do tego, że jeden z pracowników tłoczni opuścił zakład z kopią gry przy sobie. Do zdarzenia miało dojść około sześć tygodni przed oficjalną datą premiery.

W czasie negocjacji z Ubisoftem, OEM gwarantowała firmie, że jest w stanie zapewnić odpowiednie środki by nie doszło do wycieku gry. Jednym z postanowień było to, że żaden egzemplarz gry nie miał prawa opuścić pomieszczeń tłoczni w tym czasie.

Francuska firma poniosła ogromne straty związane z wyciekiem. Amerykańska organizacja NPD zajmująca się badaniem rynku poinformowała, że Assassin's Creed na PC sprzedało się jedynie w około 40 tysiącach egzemplarzy. To ogromna przepaść w stosunku do wersji gry na PS 3 i Xboksa 360. Ubisoft twierdzi również, że gra została nielegalnie ściągnięta z sieci przynajmniej 700 tysięcy razy.

To jednak nie koniec argumentów francuskiego kolosa. Ubisoft argumentuje bowiem, że dostępna w sieci wersja Assassin's Creed na PC zawierała kilka istotnych bugów (względy bezpieczeństwa). Błędy te nie występują podobno w oryginalnej i ostatecznej wersji gry. Mimo tego, wielu graczy oraz prawdopodobnie recenzentów zdecydowało się na opiniowanie wadliwej wersji gry. W efekcie wymierzono mocny cios w reputację firmy.

Reasumując, Ubisoft pozywa Optical Experts Manufacturing o naruszenie praw autorskich, złamanie warunków umowy i rażące zaniedbanie. Firma oczekuje od tłoczni przynajmniej 10 milionów dolarów odszkodowania.