Ubuntu 10.04 odświeżone: nowe kolory, logotypy

W interfejsie następnej wersji systemu operacyjnego Ubuntu - 10.04 LTS - zajdą znaczące zmiany. Charakterystyczna, znana od początku istnienia projektu brązowa kolorystyka ustąpi miejsca nowemu schematowi barw o nazwie "Light". Określenie to ma odzwierciedlać najlepsze cechy Ubuntu - przyjazność użytkownikowi i małą zasobożerność.

Ubuntu - nowe logo

Ubuntu 10.04

Ubuntu 10.04

Polecamy:

Mark Shuttleworth, założyciel firmy Canonical, już w połowie 2008 r. wystosował do deweloperów Ubuntu apel, w którym domagał się, by następne edycje tego systemu były "jeszcze ładniejsze" niż Mac OS X. Znamy już efekty tego apelu - nowy schemat kolorów Ubuntu o nazwie "Light" nasuwa pewne skojarzenia z domyślnym tłem pultpitu Mac OS X Leopard (złośliwi mogliby powiedzieć, że po półtora roku prac udało się zmienić aż kolor tła pulpitu Ubuntu).

Słowo "Light" w j. angielskim ma kilka znaczeń, m.in.: "światło" i "lekki". Wg twórców Ubuntu taki właśnie stał się rozwijany przez nich system. Jak czytamy na stronie Ubuntu Wiki, "światło przynosi przejrzystość i komfort", a zatem użycie tego słowa w odniesieniu do systemu operacyjnego ma symbolizować łatwość obsługi oprogramowania. Nawet kryptonim systemu w wersji 10.04 wpisuje się w tę politykę - "lucid lynx" to "klarowny/jasny ryś".

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

Ubuntu jest także "light" w rozumieniu systemu lekkiego, gdyż zdaniem autorów wpisu zrywa z charakterystycznym dla komercyjnych systemów operacyjnych nagromadzeniem zbędnego oprogramowania (bloatware).

Jak widać, w zapowiedziach Canonical znalazło się mnóstwo marketingowych sloganów. Twórcom Ubuntu trzeba jednak oddać sprawiedliwość - faktycznie udało im się stworzyć OS konkurencyjny wobec rozwiązań Microsoftu czy Apple.

Finalna wersja Ubuntu 10.04 LTS (long term support - długoterminowe wsparcie techniczne) ma ukazać się 29 kwietnia br.

Więcej informacji: Ubuntu


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: