Ubuntu 10.10 - czas się pożegnać

Ubuntu 10.10 to ostatnia wersja systemu operacyjnego firmy Canonical, która nie jest wyposażona w kontrowersyjny interfejs Unity. Między innymi dlatego jest nadal ceniona i używana przez wiele osób. System ten wyszedł jednak z fazy, w której był wspierany i aktualizowany przez swojego producenta.

Ubuntu 10.10

Twórca systemu poinformował, że system Ubuntu 10.10 zakończył swoje życie 10 kwietnia 2012 roku. Oznacza to, że system ten nie będzie już aktualizowany i wspierany przez firmę Canonical. Został on wydany w październiku 2010 roku i był ostatnią wersją Ubuntu, której domyślnym interfejsem graficznym był GNOME 2.32.

Następne wersje Ubuntu były już wyposażone w kontrowersyjny interfejs Unity. Może właśnie dlatego wersja 10.10 ciągle ma swoich zwolenników. Dzieje się tak mimo faktu, że istnieją sposoby, by w nowszych wersjach systemu korzystać z tradycyjnego interfejsu GNOME. Teraz zwolennicy Ubuntu 10.10 mają kilka możliwości.

Pierwszą z nich jest przeniesienie się do starszej wersji systemu Ubuntu 10.04. Jest to wersja LTS (z długim wsparciem) i będzie wspierana do 2013 roku. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak zaktualizowanie systemu do najnowszej wersji 11.10 (a już niedługo 12.04 LTS).

Ubuntu z Unity wcale nie jest takie straszne, a interfejs ten ma swoje plusy. Jeśli jednak nie wyobrażacie sobie by z niego korzystać, to możecie po prostu do nowego Ubuntu doinstalować interfejs GNOME i korzystać z systemu tak jak lubicie, a przy tym nadal otrzymywać niezbędne aktualizacje. Wydaje się, że właśnie to jest optymalne rozwiązanie.

Kto uważa jednak, że nie jest to pomysł dla niego, to może pozostać przy wersji 10.10 i pewnie nie będzie miał z tego powodu większych problemów (przynajmniej przez jakiś czas). Istnieje też całe mnóstwo innych dystrybucji Linuksa, które oferują bardziej tradycyjny pulpit. Można tu wymienić chociażby Linux Minta oraz openSUSE'a.