Ubuntu 10.10 - nowa wersja konkurenta MS Windows

W niedzielę pojawiło się Ubuntu 10.10 - najnowsza wersja jednej z najbardziej znanych dystrybucji Linuksa. Producenci twierdzą, że system jest perfekcyjny i lepszy niż kiedykolwiek. Wśród nowości m.in. zaktualizowane pakiety aplikacji, czcionka Ubuntu, nowe funkcje Ubuntu One i łatwiejszy instalator systemu.


Społecznośc Linuksa zrobiła sporo szumu wokół Ubuntu 10.10, który nie mógł mieć chyba lepszej daty wydania, jak 10 października 2010 r. [10.10.10] dokładnie o godzinie dziesiątej dziesięć. Nowy OS wydano pod nazwą kodową Maverick Meerkat (czyli: niezależna surykatka).

Co to jest Ubuntu?

Ubuntu jest gotowym systemem biurkowym doskonałym dla osób, które chcą rozpocząć pracę na Linuksie. Twórcy zadbali o łatwość obsługi, umieszczając m.in. gotową bazę oprogramowania niezbędnego do pełnego wykorzystania komputera.

Pozwala to na efektywne używanie systemu bezpośrednio po instalacji. Jednocześnie, poprzez pozostawienie dostępu do pakietów debianowych, każdy może dostosować system do własnych potrzeb i upodobań.

Nowości w Ubuntu 10.10

Maverick Meerkat wprowadza sporo nowości do systemu Ubuntu. To, co rzuca się w oczy, to przeprojektowany instalator systemu, autorska czcionka systemowa i rozbudowane Centrum Oprogramowania, w którym można teraz instalować pliki *.deb spoza repozytoriów i dokonywać zakupów płatnego oprogramowania.

Wśród nowych aplikacji, umieszczonych w Ubuntu 10.10, wymienić można nową przeglądarkę grafiki - Shotwell, aplet kontroli dźwięku (SoundMenu) i najnowsze wersje popularnych na Linuksie programów: Firefox, Thunderbird, GIMP, Flickr i Movie Player.

Po raz ostatni, w Ubuntu 10.10 jest też OpenOffice.org, który wraz z kolejną wersją systemu, zastąpiony zostanie przez nowy projekt twórców pakietu - LibreOffice.

Ubuntu 10.10 opiera się na jądrze kernel 2.6.35 i działa w środowisku graficznym GNOME w wersji 2.32. Co ważne, wiele poprawek dotknęło też Ubuntu One - usługę synchronizacji plików typu cloud computing.

Różne wersje Ubuntu 10.10

Nowy system pobrać można z naszej strony w wersji 32-bit lub 64-bitowej. Ponadto, Ubuntu 10.10 ma też specjalną wersję dla netbooków oraz dodatkowe edycje dla środowisk graficznych KDE i Xfce (dostępne na oficjalnej stronie projektu). Trzeba przyznać, że jeśli któryś z Linuksów ma zagrozić Microsoft Windows - będzie to właśnie Ubuntu.