Ubuntu 10.10 - nowa wersja konkurenta MS Windows

W niedzielę pojawiło się Ubuntu 10.10 - najnowsza wersja jednej z najbardziej znanych dystrybucji Linuksa. Producenci twierdzą, że system jest perfekcyjny i lepszy niż kiedykolwiek. Wśród nowości m.in. zaktualizowane pakiety aplikacji, czcionka Ubuntu, nowe funkcje Ubuntu One i łatwiejszy instalator systemu.


Społecznośc Linuksa zrobiła sporo szumu wokół Ubuntu 10.10, który nie mógł mieć chyba lepszej daty wydania, jak 10 października 2010 r. [10.10.10] dokładnie o godzinie dziesiątej dziesięć. Nowy OS wydano pod nazwą kodową Maverick Meerkat (czyli: niezależna surykatka).

Co to jest Ubuntu?

Ubuntu jest gotowym systemem biurkowym doskonałym dla osób, które chcą rozpocząć pracę na Linuksie. Twórcy zadbali o łatwość obsługi, umieszczając m.in. gotową bazę oprogramowania niezbędnego do pełnego wykorzystania komputera.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023

Pozwala to na efektywne używanie systemu bezpośrednio po instalacji. Jednocześnie, poprzez pozostawienie dostępu do pakietów debianowych, każdy może dostosować system do własnych potrzeb i upodobań.

Nowości w Ubuntu 10.10

Maverick Meerkat wprowadza sporo nowości do systemu Ubuntu. To, co rzuca się w oczy, to przeprojektowany instalator systemu, autorska czcionka systemowa i rozbudowane Centrum Oprogramowania, w którym można teraz instalować pliki *.deb spoza repozytoriów i dokonywać zakupów płatnego oprogramowania.

Wśród nowych aplikacji, umieszczonych w Ubuntu 10.10, wymienić można nową przeglądarkę grafiki - Shotwell, aplet kontroli dźwięku (SoundMenu) i najnowsze wersje popularnych na Linuksie programów: Firefox, Thunderbird, GIMP, Flickr i Movie Player.

Po raz ostatni, w Ubuntu 10.10 jest też OpenOffice.org, który wraz z kolejną wersją systemu, zastąpiony zostanie przez nowy projekt twórców pakietu - LibreOffice.

Ubuntu 10.10 opiera się na jądrze kernel 2.6.35 i działa w środowisku graficznym GNOME w wersji 2.32. Co ważne, wiele poprawek dotknęło też Ubuntu One - usługę synchronizacji plików typu cloud computing.

Różne wersje Ubuntu 10.10

Nowy system pobrać można z naszej strony w wersji 32-bit lub 64-bitowej. Ponadto, Ubuntu 10.10 ma też specjalną wersję dla netbooków oraz dodatkowe edycje dla środowisk graficznych KDE i Xfce (dostępne na oficjalnej stronie projektu). Trzeba przyznać, że jeśli któryś z Linuksów ma zagrozić Microsoft Windows - będzie to właśnie Ubuntu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: