Ubuntu 11.04: środowisko Unity zastąpi GNOME'a

Środowisko graficzne Unity, z którego korzystała dotąd netbookowa wersja Ubuntu, w wersji 11.04 pojawi się także w edycji desktopowej. Projektanci z Canonical Ltd. i Ubuntu Foundation decydowali wczoraj o losach linuksowego systemu, który już wkrótce może zagrozić MS Windows.


Wydane przed dwoma tygodniami Ubuntu 10.10 zbiera coraz więcej pochwał w komputerowym świecie. Dzięki łatwej obsłudze, pewności i szybkości działania, Maverick Meerkat (nazwa kodowa Ubuntu 10.10) nazywany jest najlepszą dystrybucją Linuksa w historii.

Unity wskakuje do pierwszego składu

W wersji 11.04, Ubuntu porzuca powłokę GNOME na rzecz interfejsu Unity, z którego w starszych wersjach korzystała edycja Ubuntu Netbook Remix, przeznaczona dla urządzeń typu netbook.

Zobacz również:

  • Edytor tekstowy Nano w systemie Linux. Jak się nim posługiwać?
  • Jaki Amazon Kindle wybrać? Sprawdź który model jest najlepszy [RANKING 2022]

Mark Shuttleworth, prezes Canonical Ltd., ma nadzieję, że konkurencja zachęci twórców GNOME do większego wysiłku. Przypomnijmy, że opóźnienie wydania GNOME 3 wynosi już ponad 12 miesięcy.

Inna rzecz, że Unity to świetnie rozwiązanie, które jak na razie doskonale sprawdza się na netbookach i tabletach. Wystarczy spojrzeć na wideo, które prezentuje, jak radzi sobie Ubuntu 10.10 + Unity na tablecie Dell Latitude XT2 z ekranem dotykowym.

Wśród nowości w Ubuntu 11.04, Shuttleworth zapowiedział też większą integrację z ekranem dotykowym (narzędzie uTouch, który widać na filmie powyzej), nowy menedżer plików i ulepszenia w środowisku graficznym Unity.

Prace nad GNOME 3.0 trwają

Na szczęście, zmiana środowiska graficznego Ubuntu nie oznacza przerwy w rozwoju GNOME'a. Wczoraj, na oficjalnej stronie projektu, pojawiła się pierwsza testowa wersja środowiska graficznego GNOME 3.0 (nazwa: Gnome 2.91.1). Wiadomość ta ucieszy wielu użytkowników Linuksa i Uniksa. Wolnodostępne środowisko graficzne GNOME współpracuje z większością dystrybucji systemów typu Unix.