Ubuntu 11.04: środowisko Unity zastąpi GNOME'a

Środowisko graficzne Unity, z którego korzystała dotąd netbookowa wersja Ubuntu, w wersji 11.04 pojawi się także w edycji desktopowej. Projektanci z Canonical Ltd. i Ubuntu Foundation decydowali wczoraj o losach linuksowego systemu, który już wkrótce może zagrozić MS Windows.


Wydane przed dwoma tygodniami Ubuntu 10.10 zbiera coraz więcej pochwał w komputerowym świecie. Dzięki łatwej obsłudze, pewności i szybkości działania, Maverick Meerkat (nazwa kodowa Ubuntu 10.10) nazywany jest najlepszą dystrybucją Linuksa w historii.

Unity wskakuje do pierwszego składu

W wersji 11.04, Ubuntu porzuca powłokę GNOME na rzecz interfejsu Unity, z którego w starszych wersjach korzystała edycja Ubuntu Netbook Remix, przeznaczona dla urządzeń typu netbook.

Mark Shuttleworth, prezes Canonical Ltd., ma nadzieję, że konkurencja zachęci twórców GNOME do większego wysiłku. Przypomnijmy, że opóźnienie wydania GNOME 3 wynosi już ponad 12 miesięcy.

Inna rzecz, że Unity to świetnie rozwiązanie, które jak na razie doskonale sprawdza się na netbookach i tabletach. Wystarczy spojrzeć na wideo, które prezentuje, jak radzi sobie Ubuntu 10.10 + Unity na tablecie Dell Latitude XT2 z ekranem dotykowym.

Wśród nowości w Ubuntu 11.04, Shuttleworth zapowiedział też większą integrację z ekranem dotykowym (narzędzie uTouch, który widać na filmie powyzej), nowy menedżer plików i ulepszenia w środowisku graficznym Unity.

Prace nad GNOME 3.0 trwają

Na szczęście, zmiana środowiska graficznego Ubuntu nie oznacza przerwy w rozwoju GNOME'a. Wczoraj, na oficjalnej stronie projektu, pojawiła się pierwsza testowa wersja środowiska graficznego GNOME 3.0 (nazwa: Gnome 2.91.1). Wiadomość ta ucieszy wielu użytkowników Linuksa i Uniksa. Wolnodostępne środowisko graficzne GNOME współpracuje z większością dystrybucji systemów typu Unix.