Ubuntu 11.10 - Oniryczny Ocelot już tu jest

Długo wyczekiwany Ubuntu 11.10 w końcu został wydany. Nowa wersja najpopularniejszej dystrybucji Linuksa ma podtrzymywać chlubne tradycje poprzednich edycji. Oznacza to najlepsze otwarte technologie zebrane razem w wysokiej jakości i łatwym w obsłudze systemie operacyjny.

Ubuntu 11.10

Darmowy system operacyjny można już pobrać ze strony firmy Canonical. Użytkownicy Ubuntu 11.04 otrzymają natomiast możliwość automatycznej aktualizacji za pomocą Update Managera. Twórcy systemu przygotowali również pokaz systemu w przeglądarce, który chyba najlepiej pozwoli zapoznać się z zasadami jego funkcjonowania, tym którzy jeszcze go nie znają.

Standardowe aktualizacje systemu Ubuntu 11.10 będą pojawiały się przez 18 miesięcy, czyli do kwietnia 2013 roku. Następną edycją ze wsparciem długoterminowym (LTS - Long Term Support) ma być Ubuntu 12.04, który zgodnie z nazwą pojawi się w kwietniu 2012 roku i będzie otrzymywał aktualizacje przez kolejne pięć lat. Na razie jednak przyjrzyjmy się nowemu Ubuntu 11.10, który ma sporo do zaoferowania.

Zobacz również:

  • Czujesz się bezpieczny? iOS 15, Windows 10, i Chrome złamane!
  • Python najbardziej popularnym językiem programowania

Ulepszony interfejs Unity

Poprzednia edycja Ubuntu 11.04 była kontrowersyjna z powodu wprowadzenie środowiska graficznego Unity jako domyślnego interfejsu do obsługi systemu. Niektórym nie odpowiadał jego styl, który pod wieloma względami bardziej przypomina rozwiązania znane z systemów mobilnych niż z pecetów.

Skłoniło to twórców Ubuntu do skupienia prac na tym interfejsie graficznym. Bardzo intensywnie testowano go pod względem użyteczności, tak by korzystanie z niego było przyjemnością i nie budziło już tyle zastrzeżeń. Jeśli jednak ktoś kategorycznie odmawia współpracy z Unity, to może użyć np. bardziej tradycyjnego interfejsu GNOME 3, który również została uwzględniony w Onirycznym Ocelocie.

Do użytku domowego i biznesowego

Poszukiwanie oprogramowania w Ubuntu Software Center jest teraz jeszcze prostsze i przyjemniejsze dzięki większej prędkości tego procesu, lepszej funkcji wyszukiwania i poprawionemu wyglądowi. Jeśli chodzi o oprogramowanie to wprowadzono m.in. klienta poczty Thunderbird oraz narzędzie do tworzenia kopi zapasowych Deja Dup.

Serwerowa wersja Ubuntu 11.10 stawia obecnie mocno na rozwiązania związane z chmurą obliczeniową i zawiera wiele udogodnień dla działów informatyki w firmach. Jest wśród nich pakiet narzędzi Orchestra ułatwiający wprowadzanie i zarządzanie centrami danych oraz aplikacja Juju, która pozwala na szybkie uruchamianie usług w chmurze i nie tylko.

20 milionów użytkowników

Tyle osób wybrało do tej pory system firmy Canonical. Jest to darmowa, łatwa w obsłudze i pełna różnych możliwości alternatywa dla Microsoft Windows oraz innych systemów operacyjnych. Na pewno nie każdy zrezygnuje z komercyjnych systemów na rzecz Ubuntu, ale nowa edycja systemu może się podobać i oferuje sporo zarówno użytkownikom domowym jak i firmowym. No i jest za darmo.

Mimo wszystko Ubuntu i inne dystrybucje Linuksa są ciągle na marginesie głównego nurtu PC. Jeśli chcecie się przekonać, czy takie miejsce jest rzeczywiście sprawiedliwe, to pobierzcie Onirycznego Ocelota i oceńcie sami. Instalacja jest prosta, a Ubuntu może działać równolegle z systemem Windows.

Ubuntu 11.10 można też zobaczyć w poniżej zamieszczonym materiale filmowym.