Ubuntu 11.10 - co zmieni Oniryczny Ocelot?

Ubuntu 11.04 ciągle jest nowością, która wzbudza zainteresowanie fanów Linuksa. Tymczasem, na konferencji Ubuntu Developers Summit w Budapeszcie, zapowiedziana została kolejna wersja systemu operacyjnego. Pojawiły się też pierwsze doniesieni na temat zmian jakie przyniesie wersja 11.10.

Podobno Oniryczny Ocelot (Oneiric Ocelot), bo taka jest nazwa kodowa nowej wersji Ubuntu, wprowadzi sporo zmian i poprawek. Poniżej przedstawiamy 9 z nich, które wydają się być najbardziej prawdopodobne i potwierdzane są przez najwięcej źródeł.

1. Poprawki interfejsu Unity - nie wiadomo na ten temat zbyt wiele, ale mówią o tym wszyscy. Mają one dotyczyć głównie Unity Launchera, czyli paska uruchamiania po prawej stronie ekranu. Jego funkcjonalność ma znacznie wzrosnąć.

Zobacz również:

  • Canonical ogłasza Ubuntu Pro dla Google Cloud

2. GNOME w wersji 3, albo wcale - podobno instalka Ubuntu 11.10 ma zawierać GNOME 3, jednak inne źródła donoszą, że to środowisko graficzne nie trafi do Ubuntu w żadnej ze swoich wersji. Jego miejsce na płycie może zająć Unity 2D dla słabszych komputerów, które skorzysta z Compiza zamiast Metacity.

3. Thunderbird zamiast Evolution - wcześniejsza wersja Ubuntu korzystała z klienta poczty Evolution, ale możliwe, że Oniryczny Ocelot wprowadzi Thunderbirda od Mozilli.

4. Brak LibreOffice - ma to zapewnić więcej miejsca na płycie CD, choć niektórzy twierdzą, że Ubuntu zostanie wydane na dwóch płytach lub na DVD i nie będzie trzeba zmniejszać ilości domyślnych programów.

5. Chromium zamiast Firefoxa - całkeim prawdopodobne, że ta opensourcowa przeglądarka zastąpi Firefoxa w Ubuntu 11.10. Nie wszyscy są zadowolenie z tego pomysłu.

6. Brak programów Computer Janitor i PiTiVi - według doniesień, program do czyszczenia systemu i edytor wideo mogą nie trafić do Onirycznego Ocelota z uwagi na zbyt dużą liczbę ich błędów.

7. LightDM zamiast GDM - menadżer logowania LightDM ma zastąpić GNOME Display Managera. Dzięki temu ekran logowania będzie mógł skorzystać z technologii HTML, CSS i JavaScript w celu wyświetlania spersonalizowanych tematów.

8. Déja Dup domyślnym programem - jest to narzędzie do tworzenia kopii zapasowych. Pozwala na zachowywanie konkretnych aplikacji i plików oraz ich przeglądanie. Możliwe, że pozwoli także na tworzenia kopii kont Gmail i Flickr.

9. Polepszenie Ubuntu Software Center - ten kluczowy element systemu Ubuntu ma zostać lepiej zintegrowany ze środowiskiem graficznym Unity i otrzymać prostszy interfejs.

Powyżej opisane zmiany nie są jeszcze pewne, a do 2 czerwca wiele może się wydarzyć. Wtedy ma ukazać się pierwsza wersja aplha, którą będzie można przetestować. Wydanie wersji finalnej jest zaplanowane na październik bieżącego roku.