Ubuntu 11.10: nowości w pierwszej becie Onirycznego Ocelota

Pierwsza beta systemu operacyjnego Ubuntu 11.10 Oniryczny Ocelot pojawiła się na początku września. Finalna wersja tej dystrybucji Linuksa ukaże się za kilka tygodni, ale już teraz, dzięki becie, można przyjrzeć się zmianom i nowościom wprowadzonym w darmowym systemie Canonical.

Ubuntu

Druga beta zostanie wydana 22 września, a wersja finalna ukaże się 13 października. Już teraz możemy jednak przyjrzeć się Onirycznemu Ocelotowi i zobaczyć jak się prezentuje i co oferuje użytkownikowi. System Ubuntu 11.10 Beta można pobrać ze strony producenta. Oto kilka nowości wprowadzonych w tej dystrybucji:

1. Mniejszy obraz DVD

W odpowiedzi na reakcje użytkowników, obraz DVD Ubuntu 11.10 został zmniejszony do rozmiaru 1,5 GB. Zawiera wszystkie pakiety językowe oraz aplikacje takie jak Inkscape, GIMP, PiTiVi i LibreOffice. Programy, które zostały usunięte z płyty można jednak bez trudu pobrać. Ciągle dostępny jest także tradycyjny obraz CD z systemem.

2. Ubuntu Core

Nowością bety są obrazy Ubuntu Core. Są to obrazy zawierające tylko kluczowe elementy oprogramowania i maja stanowić podstawę dla dostosowywany dystrybucji i produktów opartych na Ubuntu.

Zobacz również:

  • Czujesz się bezpieczny? iOS 15, Windows 10, i Chrome złamane!

3. Lepsza kompatybilność z 32-bitowymi komputerami

Oniryczny Ocelot zapewnia teraz "wieloarchitekturowe" wsparcie przy instalowaniu 32-bitowych bibliotek i pakietów aplikacji na 64-bitowych komputerach. Użytkownicy maszyn z AMD64 mogą teraz instalować 32-bitowe oprogramowanie, takie jak Skype lub Flash, używając tych samych pakietów, co posiadacze komputerów o architekturze i386 bez potrzeby stosowania pakietów zgodności. Oznacza to, że nowe oprogramowanie i aktualizację będą dostępne dla wszystkich w tym samym czasie.

4. Aktualizacje interfejsu

Ubuntu 11.10 zawiera nowe wydania interfejsów Compiz i Unity. Oferują poprawione wykorzystanie skrótu Alt+Tab, ulepszenia launchera (pasek boczny) oraz paneli. Nazwa opcji Places została zmieniona na Lenses. Są to elementy, do których szybki dostęp dają ikony na pasku bocznym. Funkcja ta pozwala teraz na korzystanie z wielu różnych źródeł i zaawansowanych opcji filtrowania. Dodatkowo, pasek boczny został domyślnie wyposażony w ikonę odtwarzacza muzycznego Banshee.

5. Nowe programy i domyślne ustawienia

Domyślnym klientem poczty Onirycznego Ocelota jest Thunderbird, Deja Dup stanowi podstawowe narzędzie do tworzenia kopi zapasowych, a Gwibber do mikroblogów. Domyślnym menadżerem logowania jest tu LightDM, a GNOME został zaktualizowany do nowej wersji 3.1.5 - jest to wczesna wersja niewydanego jeszcze GNOME 3.2. Centrum Oprogramowanie Ubuntu pozwala teraz również na wyszukiwanie najlepiej ocenianych aplikacji.

6. Zmiany u podstaw

Beta Ubuntu 11.10 zawiera nowe jądro oparte na jądrze Linuksa v3.0.3. Tymczasem GNU toolchain jest oparty na GCC 4.6 dla architektur i386, AMD64 oraz ARM OMAP3/OMAP4.

7. Lubuntu

Do rodziny Ubuntu 11.10 dołącza wariant oparty na lekkim środowisku graficznym LXDE, czyli Lubuntu, które ma obecnie status Beta 1. W wersjach beta dostępne są także Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Mythbuntu i Ubuntu Studio.

Do nadejścia finalnej wersji Ubuntu 11.10 jeszcze tylko nieco ponad miesiąc. Kto używa już Ubuntu 11.04, ten pewnie ucieszy się z poprawek. Dla innych będzie to dobra szansa, by wypróbować darmowy system firmy Canonical.