Ubuntu 12.04 ma być systemem dojrzałym także dla serwerów

Założyciel Canonical, Mark Shuttleworth powiedział jakiś czas temu, że Ubuntu 12.04 jest pierwszym systemem w dorobku firmy, który pod względem innowacyjności wyprzedza Mac OS oraz Windows. Teraz dodał on, że nowa wersja Ubuntu jest w pełni dojrzałym systemem do obsługi pecetów oraz serwerów.

Ubuntu 12.04 ma być systemem dojrzałym także dla serwerów

Ubuntu

Firma Canonical wydała niedawno betę Ubuntu 12.04 (Precyzyjny Pangolin), a nieco wcześniej przedstawiła dwa inne ciekawe projekty. Jednym z nich był Ubuntu dla Androida, a drugim Ubuntu TV. Mark Shuttleworth zachwalał również interfejs HUD, który został wprowadzony w nowej wersji systemu, a według założyciela firmy Canonical ma w przyszłości zastąpić tradycyjne menu.

System firmy Canonical oferuje ostatnio sporo nowości, co jest w zgodzie ze słowami Shuttlewortha, który stwierdził, że Ubuntu jest obecnie bardziej innowacyjne od systemów Mac OS i Windows. Zmiany są jednak kontrowersyjne. Chodzi tu zwłaszcza o środowisko graficzne Unity i interfejs HUD, które poważnie zmieniają sposób interakcji z komputerem. Założyciel Canonical uważa jednak, że są to niezbędne kroki do dalszego rozwoju.

Zobacz również:

  • Python najbardziej popularnym językiem programowania
  • Google buduje bazę podatności aplikacji open source

Teraz Mark Shuttleworth napisał na swoim blogu, że Ubuntu 12.04, dzięki rosnącej grupie osób uczestniczących w pracach i większemu zaangażowaniu producentów instalujących Ubuntu na swoich urządzeniach, jest obecnie systemem dojrzałym i to nie tylko do obsługi pecetów ale także centrów danych. Potwierdzać to ma fakt, że OpenStack zrównał wydanie swojego oprogramowania do budowania platform chmurowych Essex z cyklem Ubuntu.

Oprócz tego, Shuttleworth poinformował, że Ubuntu wyprzedziło Red Hat Enterprise Linuksa pod względem ilości obsługiwanych serwerów internetowych. Z danych W3Techs.com wynika, że na pierwszym miejscu wśród dystrybucji Linuksa jest Debian z 30 procentami udziałów, na drugim CentOS z 28,9 procenta, a na trzecim właśnie Ubuntu, z którego korzysta 18,4 procenta stron internetowych stojących na serwerach z Linuksem. RHEL jest na czwartym miejscu z 12,2 procenta, a piąta jest Fedora, która ma 5 procent udziałów.

Finalna wersja Ubuntu 12.04 pojawi się zgodnie z jej nazwą, czyli w kwietniu 2012 roku. Na razie można pobierać i testować Ubuntu 12.04 beta.