Ubuntu 12.04 - nowości w pierwszej becie Precyzyjnego Pangolina

Canonical udostępniło pierwszą betę systemu Ubuntu 12.04 Precyzyjny Pangolin. Wydanie to jest wersją LTS z długim wsparciem, co czyni je wyjątkowo ważnym. Jego finalna wersja zostanie oddana do użytku w kwietniu 2012 roku, a wcześniej, pod koniec marca, pojawi się jeszcze druga beta.

Ubuntu 12.04

Ubuntu 12.04 jest wersją LTS, co oznacza, że we w miarę niezmienionej formie będzie wspierana przez kolejnych pięć lat. Taka stabilność jest szczególnie ważna przy zastosowaniach biznesowych. Specyfika wydania 12.04 sprawia, że jego ostateczny kształt jest szczególnie interesujący dla użytkowników. Oto kilka zmian i nowości, które wprowadza Precyzyjny Pangolin.

1. Interfejs HUD zamiast menu

Naciśnięcie klawisza Alt przywołuje półprzezroczyste pole wyszukiwania, gdzie można wpisać nazwę elementu, którego poszukujemy. Takie rozwiązanie (HUD) ma być szybsze niż przeszukiwanie menu, a debiutuje właśnie w pierwszej becie Ubuntu 12.04.

2. Unity i jego możliwości

Zmiany pojawiły się również w kontrowersyjnym środowisku graficznym Unity. Oferuje ono większe możliwości dostosowania wyglądu oraz szerszą integrację z menadżerem plików Nautilius.

3. Wsparcie dla ClickPadów

Ubuntu 12.04 wspiera trackpady (gładziki) laptopów, które posiadają przyciski zintegrowane z ich powierzchnią dotykową. Większość takich ClickPadów ma być rozpoznawana domyślnie.

Zobacz też: Microsoft Windows 8 Consumer Preview: pobieraj i testuj!

4. Energooszczędność

Procesory Sandy Bridge będą teraz w stanie bezczynności przechodzić do bardzo niskiego poboru energii dzięki technologii RC6. Ma to dawać 40 do 60 proc. oszczędności w tym stanie.

5. LibreOffice 3.5 i Rhythmbox

Pomiędzy domyślnymi aplikacjami Ubuntu 12.04 znalazły się LibreOffice 3.5 oraz odtwarzacz muzyczny Rhythmbox oferujący dostęp do sklepu z muzyką Ubuntu One.

6. Lepsza obsługa języków

Po zainstalowaniu programu z Centrum Oprogramowania Ubuntu, odpowiednie pakiety tłumaczeń i moduł sprawdzania pisowni pobierane są teraz automatycznie, co znacznie ułatwia pracę.

7. Nowe jądro Linux

Pierwsza beta Precyzyjnego Pangolina została wyposażona w jądro Ubuntu 3.2.0-17.27, które oparto na bazowym jądrze Linux 3.2.6.. Firma Canonical idzie więc z duchem czasu.

Zainteresowanych wczesnymi testami nowego Ubuntu 12.04 Beta 1 odsyłamy na stronę oficjalną tego systemu operacyjnego.