Ubuntu 12.04 - siedem zmian, które pojawią się w nowej wersji

Niedawno wydano system Ubuntu 11.10, a już pojawiają się informacje na temat kolejnej jego edycji. Pewne decyzje dotyczące zmian w Ubuntu 12.04 (Precyzyjny Pangolin) zostały podjęte w czasie konferencji Ubuntu Developer Summit.

Ubuntu

Nie wszyscy użytkownicy systemu firmy Canonical są zadowoleni ze zmian wprowadzonych w 2011 roku. Największą i najbardziej kontrowersyjną z nich było wprowadzenie interfejsu Unity. Twórcy uznali jednak, że system musi się rozwijać i nie zawahali się dokonać zmian, które uznali za potrzebne.

Kolejna wersja systemu Ubuntu 12.04 ukaże się w kwietniu. Będzie to edycja LTS - z długim wsparciem. Nie będzie zawierała wielu nowości, a deweloperzy postarają się raczej o dopracowanie tego, co już udało się im osiągnąć. Pewne zmiany jednak będą. Oto ich lista.

1. Precyzyjny Pangolin nie zmieści się na CD

Instalka systemu Ubuntu będzie miała około 750 MB i nie zmieści się na tradycyjną płytę CD. Potrzebny będzie więc nośnik DVD lub pamięć USB.

2. Powrót do Rhythmboksa

Niedawno wprowadzony odtwarzacz muzyczny Banshee prawdopodobnie zostanie zastąpiony przez Rhythmboksa. Ostateczna decyzja nie została jeszcze jednak podjęta.

3. Koniec z Mono

Mono to otwarta implementacja Microsoft .NET Framework używana przez nieliczne programy. Jeśli usunięty zostanie Banshee, to stanie się ona praktycznie bezużyteczna.

4. Domyślne 64 bity

64-bitowe Ubuntu stanie się domyślną wersją. Oczywiście nadal będzie można pobrać także wersję 32-bitową. Precyzyjny Pangolin skorzysta już z jądra Linuksa 3.2.

5. Próba serwera Wayland

Głównym serwerem wyświetlania Ubuntu będzie nadal X.org, ale można będzie skorzystać z ciągle eksperymentalnego Waylanda opracowywanego przez Canonical.

6. Pakiety z GNOME 3.4

Większość pakietów GNOME w Ubuntu 12.04 będzie pochodziło z GNOME 3.2, ale niektóre zostaną zaczerpnięte z GNOME 3.4. Będą wśród nich GTK+ 3.4, GNOME Games, GEdit, Gcalctool, Evince i Yelp.

7. Szybsze centrum oprogramowania

Uruchamianie Centrum Oprogramowania Ubuntu ma przyśpieszyć z 11 do 2 sekund. Ucieszy to szczególnie posiadaczy wolniejszych komputerów.

Ubuntu 12.04 LTS ukaże się w kwietniu 2012 roku i będzie systemem z długim, pięcioletnim okresem wsparcia. Canonical oprócz wymienionych powyżej zmian ma zamiar dopracować istniejące już funkcje systemu.