Ubuntu 12.04 to przełom dla systemu firmy Canonical

Ubuntu 12.04 Precyzyjny Pangolin to wydanie z długim wsparciem (LTS), a więc jego pojawienie się już samo w sobie jest bardzo ważne. Prezes Canonical, Mark Shuttleworth mówi jednak, że nowa wersja systemu jest czymś więcej i nazywa ją kamieniem milowym dla Ubuntu.

Ubuntu 12.04

Mark Shuttleworth napisał na blogu, że Canonical od trzech lat pracuje nad tym, by Ubuntu było łatwe w użytkowaniu, miłe dla oka i ekscytujące. Dodaje on, że Ubuntu 12.04 LTS jest pierwszym darmowym systemem operacyjnym gotowym do zadań biznesowych, który cechuje się innowacyjnością, jaka nie jest jeszcze dostępna dla komercyjny systemów Windows i MacOS.

Największą nowością Precyzyjnego Pangolina jest interfejs HUD. Shuttleworth mówi, że jest to całkiem nowy rodzaj interfejsu użytkownika dla złożonych aplikacji. Prezes Canonical dodaje, że stanowi on rozwiązanie opcjonalne i zamiast niego można używać menu. Jest on jednak przekonany, że to zupełne odejście od tradycyjnego interfejsu jest przyszłością.

Prezes Canonical wielokrotnie podkreśla, że system Ubuntu jest przeznaczony dla szerokiego spektrum odbiorców. Ma być równie praktyczny dla programistów, twórców filmów oraz zwykłych użytkowników. Jeśli jesteście ciekawi na ile słowa Shuttlewortha są prawdziwe, to Ubuntu 12.04 Beta 1 jest już dostępne do pobrania i testowania.