Ubuntu 12.10 wydany. Zapewnia m.in. łatwiejszy dostęp do usług internetowych

Firma Canonical wydała zarówno desktopową, jak i serwerową wersję Ubuntu 12.10. Obie jasno pokazują, w jakim kierunku podąży w ciągu najbliższych dwóch lat rozwój tej popularnej dystrybucji Linuksa.

"Ubuntu 12.10 skutecznie wyznacza kierunek w jakim dystrybucja Ubuntu będzie rozwijana przez najbliższe dwa lata" - powiedział Steve George z firmy Canonical dodając, że skoro internet stał się nieodłączną częścią dla każdego użytkownika komputera, zespół tworzący najnowszy produkt jego firmy skoncentrował się na integracji usług online i offline.

Ubuntu 12.10 (kodowa nazwa tej chyba najpopularniejszej dystrybucji Linuksa brzmi Quantal Quetzal) oferuje zmiany w interfejsie Dash (służy do szybkiego wybierania aplikacji oraz przeszukiwania plików użytkownika) pozwalające na skorzystanie z dodatkowych możliwości online. Teraz w trakcie wyszukiwania jakiegoś terminu nie tylko otrzymamy listę aplikacji i dokumentów do niego pasujących, ale również wyniki z internetu.

Oznacza to np., że jeżeli szukamy powiązań z jakimś przedmiotem oprócz standardowych wyników zwrócone mogą nam zostać również pasujące wyniki ze sklepu Amazon. Za to nieco kontrowersyjne rozwiązanie Canonical otrzymywać ma procent od kwoty transakcji, która zostanie przeprowadzona dzięki Ubuntu.

Ubuntu 12.10 to także pierwsza wersja, która zaoferuje ciekawą funkcję WebApps pozwalającą na integrację usług internetowych (wspieranych jest 40 popularnych stron, np. Last.FM) z systemem (panelem bocznym, wyszukiwarką, apletem przechowywania itp.). Oznacza to, że np. po kliknięciu umieszczonej na pulpicie Ubuntu ikony odpowiadająca jej aplikacja webowa zostanie otworzona w osobnym oknie.

"Aplikacja webowa wygląda, jak normalna aplikacja" - podkreśla Steve George. Zresztą sami możecie przekonać się, jak działa nowe rozwiązanie oglądając poniższy film:

Jeżeli chodzi o firmy, z pewnością przydatna będzie dla nich możliwość skorzystania ze zdalnego pulpitu logowania do komputerów z systemem Microsoft Windows przy użyciu narzędzia Windows Terminal Server.

Edycja serwerowa

W przypadku edycji serwerowej możemy liczyć na wiele nowych funkcji, które mają za zadanie poprawić działanie Ubuntu w chmurze.

Oto wybrane cechy nowej serwerowej dystrybucji:

- najnowsza wersja Tomcata 7.0 (darmowy kontener servletów)

- najnowsza wersja oprogramowania OpenStack (otwarte oprogramowanie do budowania platform chmurowych)

- rozproszony system plików Ceph (zapewniać ma świetną wydajność, większe bezpieczeństwo danych, lepszą skalowalność; 12.10 to pierwsza edycja Ubuntu, która go oferuje)

- oferująca łatwy w użyciu GUI zaktualizowana aplikacja Juju (pozwala na szybkie uruchamianie usług w chmurze i nie tylko)

Pobierz: Ubuntu 12.10.