Ubuntu 14.04 LTS (Trusty Tahr) tuż za rogiem. Masz Windows XP? Może warto spróbować migracji?

Już jutro firma Canonical udostępni Ubuntu 14.04 LTS. System ten powinien przede wszystkim zainteresować użytkowników jego poprzednich wersji. Obecni użytkownicy Windows XP też powinni mu się jednak przyjrzeć.

Co sześć miesięcy firma Canonical udostępnia nową wersję Ubuntu. Co dwa lata wydaje jednak nową wersję Long Term Support (LTS), która począwszy od Ubuntu 12.04 LTS może liczyć na pięć lat wsparcia (zarówno dla wersji desktopowej, jak i serwerowej). Oznacza to, że jeżeli pobierzemy wydaną zgodnie z planem 17 kwietnia dystrybucję Ubuntu 14.04 LTS (Trusty Tahr), możemy liczyć na to, iż Canonical dostarczać nam będzie niezbędne patche do 2019 roku.

Ubuntu 14.04 LTS (Trusty Tahr) - kilka słów

Ubuntu 14.04 bazuje na jądrze Linux 3.13.9. Przykuwa wzrok ładnym wyglądem i cechuje się dużą stabilnością pracy. Wraz z tą dystrybucją możemy liczyć m.in. na możliwość skalowania okienek programów widząc ich zawartość, mechanizm przełączania się między otwartymi oknami, zmianę rozmiaru paska Unity i wyświetlanie menu w oknie użytkowanego programu.

Zobacz również:

  • Python najbardziej popularnym językiem programowania
  • Microsoft chce zmodernizować system Windows 10, ale po co?

Windows XP...

Ubuntu 14.04 LTS to w zasadzie "obowiązkowa" aktualizacja dla użytkowników wcześniejszych wersji Ubuntu. Wydaje się też jednak, że nowa dystrybucja być może skusi również część użytkowników systemu Windows XP, który nie jest już wspierany przez Microsoft.