Ubuntu 7.04, czyli trzeci wiosenny hit

Po głośnych premierach nowych dystrybucji Debian Etch i Mandriva Spring przyszedł czas na odsłonę najnowszego Ubuntu 7.04 Feisty Fawn. System ten jest uwielbiany przez wielkie rzesze użytkowników za funkcjonalność, bezproblemowe działanie i prostą obsługę. Ubuntu powstał poprzez wybranie najbardziej użytecznych i najpotrzebniejszych narzędzi z projektu Debian. Poprzez dostosowanie nawet bardzo zaawansowanych aplikacji do potrzeb przeciętnego użytkownika udało się stworzyć system doskonale dostosowany do pełnienia funkcji stacji roboczej jak i serwera. Najnowsza wersja przynosi ze sobą wiele nowinek technicznych, które jeszcze bardziej umilą użytkownikowi pracę. Niewątpliwie w świecie Linuksa jest to jeden z największych hitów tej wiosny.

Mówiąc o nowym Feisty Fawn trzeba wspomnieć, że premiera dotyczy całej rodziny systemów. Sam Ubuntu posiada dwie edycje, "desktop edition", przeznaczony dla typowych stacji roboczych i "server edition", dostosowany do działania jako uniwersalny serwer. Od nich pochodzą również takie dystrybucje jak Edubuntu, czyli edukacyjna wersja Linuksa, Kubuntu, dla miłośników KDE i Xubuntu, przeznaczony dla komputerów o niskich parametrach technicznych. Najwięcej zmian zaszło w najpopularniejszych wersjach "desktop" i "server", a więc głównie im będzie poświęcony ten artykuł. Warto również przeczytać poprzednie nasze recenzje dwóch ciekawych dystrybucji - Wiosenna Mandriva, czyli multimedia w pigułce oraz Debian 4.0 - przełom, czy niepotrzebne innowacje?

Nowy Ubuntu prezentuje się wspaniale od samego uruchomienia

Nowy Ubuntu prezentuje się wspaniale od samego uruchomienia

Ubuntu Desktop Edition to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy pragną mieć łatwy w obsłudze system, który zarazem doskonale nadaje się do pracy biurowej, katalogowania danych i zarządzania multimediami. Po zainstalowaniu Ubuntu zawiera pełen zestaw aplikacji biurowych (np. OpenOffice.org), najważniejsze narzędzia administracyjne, oprogramowanie multimedialne i dostęp do tysięcy pakietów, które mogą się znaleźć na komputerze już po jednym kliknięciu.

Ubuntu Server Edition to system z dokładnie wyselekcjonowanym oprogramowaniem, dzięki któremu z łatwością można postawić serwery najróżniejszego rodzaju (poczta, DNS, WWW, MySQL, itd.). W tej edycji nie tylko narzędzia zostały zapożyczone z projektu Debian, ale i system bezpieczeństwa. Zaraz po instalacji Ubuntu posiada zablokowane wszystkie porty oraz dezaktywowane usługi aplikacji serwerowych. Dopiero po odpowiedniej konfiguracji może on spełniać swoje zadanie. Ciekawą opcja jest "LAMP server" (LAMP- Linux, Apache, MySQL, PHP), dzięki której nie trzeba tracić czasu na integrowanie oddzielnych komponentów serwera.