Ubuntu 7.04, czyli trzeci wiosenny hit

Po głośnych premierach nowych dystrybucji Debian Etch i Mandriva Spring przyszedł czas na odsłonę najnowszego Ubuntu 7.04 Feisty Fawn. System ten jest uwielbiany przez wielkie rzesze użytkowników za funkcjonalność, bezproblemowe działanie i prostą obsługę. Ubuntu powstał poprzez wybranie najbardziej użytecznych i najpotrzebniejszych narzędzi z projektu Debian. Poprzez dostosowanie nawet bardzo zaawansowanych aplikacji do potrzeb przeciętnego użytkownika udało się stworzyć system doskonale dostosowany do pełnienia funkcji stacji roboczej jak i serwera. Najnowsza wersja przynosi ze sobą wiele nowinek technicznych, które jeszcze bardziej umilą użytkownikowi pracę. Niewątpliwie w świecie Linuksa jest to jeden z największych hitów tej wiosny.

Mówiąc o nowym Feisty Fawn trzeba wspomnieć, że premiera dotyczy całej rodziny systemów. Sam Ubuntu posiada dwie edycje, "desktop edition", przeznaczony dla typowych stacji roboczych i "server edition", dostosowany do działania jako uniwersalny serwer. Od nich pochodzą również takie dystrybucje jak Edubuntu, czyli edukacyjna wersja Linuksa, Kubuntu, dla miłośników KDE i Xubuntu, przeznaczony dla komputerów o niskich parametrach technicznych. Najwięcej zmian zaszło w najpopularniejszych wersjach "desktop" i "server", a więc głównie im będzie poświęcony ten artykuł. Warto również przeczytać poprzednie nasze recenzje dwóch ciekawych dystrybucji - Wiosenna Mandriva, czyli multimedia w pigułce oraz Debian 4.0 - przełom, czy niepotrzebne innowacje?

Ubuntu 7.04, czyli trzeci wiosenny hit

Nowy Ubuntu prezentuje się wspaniale od samego uruchomienia

Ubuntu Desktop Edition to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy pragną mieć łatwy w obsłudze system, który zarazem doskonale nadaje się do pracy biurowej, katalogowania danych i zarządzania multimediami. Po zainstalowaniu Ubuntu zawiera pełen zestaw aplikacji biurowych (np. OpenOffice.org), najważniejsze narzędzia administracyjne, oprogramowanie multimedialne i dostęp do tysięcy pakietów, które mogą się znaleźć na komputerze już po jednym kliknięciu.

Ubuntu Server Edition to system z dokładnie wyselekcjonowanym oprogramowaniem, dzięki któremu z łatwością można postawić serwery najróżniejszego rodzaju (poczta, DNS, WWW, MySQL, itd.). W tej edycji nie tylko narzędzia zostały zapożyczone z projektu Debian, ale i system bezpieczeństwa. Zaraz po instalacji Ubuntu posiada zablokowane wszystkie porty oraz dezaktywowane usługi aplikacji serwerowych. Dopiero po odpowiedniej konfiguracji może on spełniać swoje zadanie. Ciekawą opcja jest "LAMP server" (LAMP- Linux, Apache, MySQL, PHP), dzięki której nie trzeba tracić czasu na integrowanie oddzielnych komponentów serwera.