Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon - godny rywal Visty?

Mark Shuttleworth, założyciel firmy Canonical, decydując się na sponsorowanie projektu Ubuntu, nie mógł przewidzieć, iż jego produkt stanie się najbardziej znanym systemem operacyjnym w świecie open source. Najnowsza edycja Ubuntu o wymyślnej nazwie Gibki Gibon (Gutsy Gibbon) nie walczy już tylko o pierwsze miejsce wśród dystrybucji Linux. Ma ona również potencjał, aby stać się godnym rywalem produktu Microsoftu, zarazem pokazując całemu światu, iż Linux nie jest systemem dla "wybrańców".

Ubuntu to projekt zapoczątkowany trzy lata temu, gdy światu ukazano pierwszą edycję systemu o nazwie Warthy Warthdog. Wtedy jeszcze głównym celem twórców było stworzenie nowej, częściowo niezależnej dystrybucji, korzystającej z osiągnięć Debiana (v. Sid). Już przy następnym wydaniu Ubuntu (Hoary Hedgehog) stało się jasne, że potencjał projektu przerósł oczekiwania jego założycieli. Jego sukces był następstwem ciągłego dostosowywania dystrybucji do potrzeb przeciętnego użytkownika, któremu konsola jest obca. Każdej kolejnej edycji systemu towarzyszył ogromny wzrost popularności, zarówno w kręgu użytkowników wolnego oprogramowania, jak i wśród zwolenników produktów koncernu Microsoft. Ocenia się, iż w tej chwili z Ubuntu korzysta jedna trzecia społeczeństwa open source ( wg. portalu desktoplinux.com jest to 30,3%).

Pobierz obraz ISO w wersji i386 lub amd64

Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon - godny rywal Visty?

OpenOffice.org 2.3

Czego możemy się spodziewać?

Twórcy dystrybucji nie zamierzają zrezygnować z obranej na samym początku idei "systemu dla każdego". Gutsy Gibbon zawiera zarówno wiele nowych aplikacji, jak i zaktualizowanego oprogramowania (między innymi, długo oczekiwany Gimp 2.4 i OpenOffice.org 2.3). Nie to jednak daje mu przewagę nad rywalami. W nowej edycji pojawiło się kilka bardzo istotnych innowacji. Wersja 7.10 zawiera środowisko graficzne Gnome 2.20 wraz z domyślnie zaimplementowanym oprogramowaniem Compiz Fusion. Zostały do niej też wprowadzone liczne funkcje, które znacznie ułatwiają prace z komputerem i zmniejszają do minimum konieczność znajomości konsoli.

Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon - godny rywal Visty?

Gimp 2.4