Ubuntu 7.10 JeOS - z myślą o wirtualizacji

Firma Canonical wydała najnowszą modyfikację systemu Ubuntu 7.10 JeOS (Just Enough Operating System), zoptymalizowaną do pracy na maszynach wirtualnych.

Ubuntu JeOS 7.10 został pierwszy raz zapowiedziany na tegorocznej konferencji VMWorld w San Francisco. Jest to system zaprojektowany z myślą o najnowszych technologiach wirtualizacji, prezentowanych między innymi przez oprogramowanie VMware. Powstał on przy współpracy twórców projektów Ubuntu oraz VMware i łączy możliwości wydań Desktop oraz Server.

Jedną z pierwszych korporacji, która zdecydowała się stworzyć platformę wirtualną dla przedsiębiorstw była firma Business Object, która zaprojektowała swój własny system BI (business intelligence) i uruchomiła go na platformie VMware. Od tamtego czasu coraz więcej organizacji zaczęło się interesować możliwościami technologii wirtualizacji.

Wirtualny system jest niezwykle mobilny i może być bez problemu kopiowany z komputera do komputera. W łatwy sposób można również zarządzać zasobami, do których taki system ma dostęp. Mark Shuttleworth, fundator projektu Ubuntu, komentuje JeOS w taki sposób: "Wirtualizacja jest w tej chwili kluczem do restrukturyzacji każdego centrum danych, a popularność Ubuntu wśród twórców oprogramowania sprawia, że jest on doskonałym wyborem dla następnej generacji wirtualnych środowisk. Współpracowaliśmy z VMware po to, aby dostarczyć wersję Ubuntu, która korzysta z wyjątkowych możliwości wirtualizacji,(...)"

Pobierz plik

Więcej informacji można odnaleźć pod tym adresem.


Zobacz również