Ubuntu 7.10 ładniejszy od Visty

Kilka dni temu wśród twórców systemu Ubuntu odbyło się głosowanie, na podstawie którego zadecydowano o zawarciu oprogramowania Compiz w nadchodzącej edycji Gutsy Gibbon dystrybucji.

Możliwości oprogramowania Compiz

Możliwości oprogramowania Compiz

Ubuntu 8.04 PL - wersja ostateczna już do pobrania!

24 kwietnia 2008 roku została udostępniona ostateczna oficjalna wersja systemu Ubuntu 8.04 LTS. Aby ją pobrać i przetestować, skorzystaj z tego odsyłacza (wydanie 32-bitowe).

Inne edycje oraz kompilacje 64-bitowe znajdziesz klikając link [ zobacz wszystkie wersje tego programu ].

Compiz jest to system optymalizacji interfejsu i menedżera okien w postaci dziesiątek efektów graficznych, takich jak przezroczystość, sześcienny pulpit, przybliżanie i oddalanie ekranu, cienie, itd. Implementacja oprogramowania Compiz do systemu Ubuntu była już planowana przy opracowywaniu wersji 7.04. Niestety, projekt był jeszcze we wczesnym stanie rozwoju i sprawiał zbyt wiele kłopotów grupie technicznej Ubuntu.

Mimo, iż nikt wśród programistów Ubuntu nie wątpi w przydatność oprogramowania Compiz, głosowanie było konieczne. Powodem tego są nadal liczne problemy natury technicznej. Jednym z najpoważniejszych jest brak sterowników do kart graficznych, które spełniają wszystkie wymagania efektów Compiz. Kłopotem są również niektóre komponenty X.org.

Możemy mieć tylko nadzieję, że Ubuntu Team poradzi sobie z problemami do czasu premiery Gutsy Gibbon. Jedno jest już pewne. Edycja 7.10 będzie domyślnie posiadała przynajmniej część efektów Compiz.

Pobierz Ubuntu 7.04