Ubuntu 8.04 = Hardy Heron

Jak podaje na swoim blogu Jono Bacon, jeden z pracowników Canonical, następna wersja Ubuntu będzie nosiła roboczą nazwę "Hardy Heron". Ostateczna edycja systemu pojawi się w Internecie w kwietniu 2008 roku.

Angielskie "hardy heron" w wolnym tłumaczeniu oznacza "wytrzymała czapla". Zgodnie z przyjętą numeracją, system pojawi się za 8 miesięcy, czyli właśnie w kwietniu 2008 r.

Edycja 8.04 będzie pierwszą wersją Ubuntu od czasów 6.06, która otrzyma oznaczenie LTS (ang. "Long Term Support"). Wsparcie techniczne dla niej będzie zatem świadczone dłużej niż w wypadku innych edycji systemu. Publikacja łat bezpieczeństwa dla odmiany przeznaczonej na stacje robocze (ang. desktop) ma trwać trzy lata, a dla odmiany serwerowej - aż pięć lat, czyli do 2013 roku (patrz też: "Konferencja Ubuntu-live").

Szczegóły techniczne dotyczące Ubuntu 8.04, mają zostać omówione w trakcie konferencji Ubuntu Developer Summit w Cambridge, która odbędzie się w październiku bieżącego roku.

Dodatkowe informacje: "Introducing the Hardy Heron" (w języku angielskim)

Ubuntu 8.04 jest już dostepne. Przeczytacie o nim w artykule Ubuntu Linux 8.04 LTS - najbardziej oczekiwana dystrybucja tej wiosny

Pobierz Ubuntu 8.04 po polsku.