Ubuntu 8.04 LTS kontra Vista - co potrzebuje mniej mocy?

Kupiłeś laptop z systemem Windows Vista. Wolałbyś jednak wyrzucić z niego oprogramowanie Microsoftu i zainstalować najnowsze wydanie Ubuntu Linuksa. Czy ci się to opłaci? Portal Phoronix.com próbował udzielić wstępnej odpowiedzi na to pytanie.

Problem poboru mocy przez rozmaite dystrybucje Linuksa nie jest nowy. Kiedy w 2006 roku porównywaliśmy czas pracy notebooków na baterii w Windows 2000, XP, Mandrivie, Auroksie, Fedorze Core, SuSE i Ubuntu, nasze wyniki były dość jednoznaczne: niezależnie od platformy testowej wygrywał Windows. Za nim plasowały się dystrybucje z KDE, a na końcu umiejscowione były systemy z GNOME.

Ubuntu 6.06 LTS wypadał niezwykle słabo.

Redaktorzy portalu Phoronix postanowili wykonać podobny eksperyment z Ubuntu 8.04 LTS i Windows Vistą Ultimate. Ich zdaniem przez te wszystkie lata w Linuksie pojawiały się kolejne usprawnienia dotyczące pracy na baterii, ale z drugiej strony coraz większa liczba usług i aplikacji działających w tle wpłynęła na dodatkowy pobór mocy.

Badanie

W porównaniu użyto notebooka Lenovo ThinkPad T60 (Core Duo T2400, 1 GB DDR2, dysk 80 GB, matryca 15,4", Mobility Radeon X1400) oraz komputera stacjonarnego z procesorami AMD (dwa Opterony 2356, 4 GB DDR2, dysk 160 GB, Radeon HD 3870 z 512 MB RAM).

Obydwa systemy zainstalowano i pozostawiono w konfiguracji domyślnej. Nie dodawano do nich żadnego oprogramowania ani sterowników. Pomiaru mocy dokonywano, gdy komputery nie zajmowały się niczym prócz wyświetlania pulpitu.

Okazało się, że w takich warunkach na notebooku Vista potrzebuje 43 W mocy, podczas gdy Ubuntu - zaledwie 38 W. Na komputerze stacjonarnym natomiast Vista zużywała 174 W, a Ubuntu - 176 W mocy.

Oczywiście pomiar był dość prosty i nie ujawniono w nim, czy dokonywano go podczas indeksowania plików przez Vistę. Uzyskane wyniki wydają się jednak kłócić z opinią, że inwestycja w najnowszą wersję Windows to czysty zysk energetyczny.

Dodatkowe informacje: "Ubuntu 8.04 vs. Windows Vista Power Usage" (w języku angielskim)


Zobacz również