Ubuntu 8.04 alpha - pierwsze spojrzenie na nową wersję

Dziś miała się pojawić wersja alpha Ubuntu Linuksa 8.04 (Hardy Heron). Oficjalną premierę przesunięto na jutro, ale obrazy ISO dystrybucji są już dostępne.

"Hardy Heron" (czyli "wytrzymała czapla") zostanie udostępniony w kwietniu 2008 roku. Będzie pierwszą edycją Ubuntu od czasów 6.06, która otrzyma oznaczenie LTS (ang. "Long Term Support").

Udostępniona właśnie alpha Ubuntu 8.04 ciągle wykorzystuje stary motyw kolorystyczny: dominują w niej rozmaite odcienie brązu. Jak przypominają redaktorzy portalu Phoronix, zamrożenie interfejsu nastąpi dopiero w lutym, a trzy miesiące to aż nadto, by zaprojektować nową, bardziej pomarańczową "skórkę".

W dystrybucji pojawiło się natomiast GNOME 2.21.2, Mozilla Firefox 2.0.0.10, kernel 2.6.22 i GIMP 2.4.2. Jednak na większe modyfikacje przyjdzie nam jeszcze poczekać - w końcu do premiery systemu pozostało jeszcze ok. 4,5 miesiąca.

Dodatkowe informacje: "Ubuntu 8.04 LTS Alpha: A First Look" (w języku angielskim)

Ubuntu 8.04 jest już dostepne. Przeczytacie o nim w artykule Ubuntu Linux 8.04 LTS - najbardziej oczekiwana dystrybucja tej wiosny

Pobierz Ubuntu 8.04 po polsku.