Ubuntu 8.10 "Intrepid Ibex" - pierwsze spojrzenie

Na portalu ArsTechnica pojawił się krótki artykuł o nowinkach w pierwszym wydaniu alfa Ubuntu 8.10; wersja stabilna dystrybucji ma zostać opublikowana za cztery miesiące, 30 października 2008 roku.

W systemie rzuca się w oczy nowy, ciemniejszy i bardziej kontrastowy motyw graficzny - wygodny dla użytkowników spędzających bardzo dużo czasu przy komputerze i prawdopodobnie niezbyt przyjazny dla osób starszych. Oprócz niego Intrepid Ibex wykorzystuje kernel 2.6.25, a ma zawierać też OpenOffice.org 3.0 i - jeśli deweloperzy zdążą - KDE 4.1.

Jednak nowa wersja Ubuntu to nie tylko odświeżony kernel czy tapety. Wraz z nią ma się pojawić odmiana Linuksa przeznaczona do pracy na komputerach przenośnych o niewielkiej mocy (MID) - w wydaniu Netbook Remix zapowiadane są poważne optymalizacje dla procesora Intel Atom.

W planach jest również skrócenie czasu startu systemu i, uwaga, aplikacji, m.in. dzięki przeniesieniu kolejnych usług do Upstartu. Oprócz tego w Ubuntu 8.10 pojawi się już oficjalnie obsługa instalacji z nośników USB oraz nowe wydanie NetworkManagera, które zagwarantuje łatwą obsługę połączeń 3G bezpośrednio z poziomu systemu operacyjnego.

Dodatkowe informacje: "Horny for Ubuntu 8.10: first look at Intrepid Ibex" (w języku angielskim)