Ubuntu 8.10 alfa 4 - wydane

Zgodnie z obietnicą właśnie udostępniono czwartą wersję alfa Ubuntu 8.10. Ostateczne, stabilne wydanie systemu pojawi się na serwerach 30 października bieżącego roku.

W Ubuntu 8.10 alfa 4 pojawił się serwer X.Org server 1.5 i kernel 2.6.26-5.15 bazujący na oficjalnym wydaniu 2.6.26.2. Oprócz tego znajdująca się w systemie nowa wersja Network Managera 0.7.x pozwala już na wygodną obsługę połączeń 3G, zarządzanie większą liczbą modemów (kart, telefonów itp.) i połączeń PPP oraz PPPoE. Możliwe jest również łączenie z siecią bez konieczności logowania się do systemu.

W panelu przełączania użytkowników w GNOME pojawiła się ikonka odpowiadająca za konto gościa. Dzięki niej da się skorzystać z systemu nie podając hasła, ale bez opcji stałego przechowywania danych na dysku czy dostępu do katalogów domowych innych użytkowników.

Pakiet ecryptfs-utils pozwalający na szyfrowanie folderów umieszczono w głównym repozytorium Ubuntu. Aby go zainstalować, należy skorzystać z polecenia sudo apt-get install ecryptfs-utils auth-client-config.

Oczywiście jak zwykle warto przypomnieć, że jest to tylko wersja alfa, której nie należy instalować na maszynach produkcyjnych. Z systemu powinni korzystać wyłącznie świadomi jego ograniczeń użytkownicy.

Dodatkowe informacje i pliki do pobrania: Ubuntu 8.10 "Intrepid Ibex" Alpha 4 (w języku angielskim)