Ubuntu 8.10, czyli Nieustraszony koziorożec atakuje

Można już pobierać i instalować najnowsze wydanie jednej z najpopularniejszych dystrybucji systemu Linux: Ubuntu 8.10. "Intrepid Ibex" - robocza nazwa Ubuntu 8.10 - dostępny jest w wersji desktopowej i serwerowej.

Programiści z firmy Canonical, odpowiedzialnej za rozwój systemu, zadbali o to, aby najnowsze Ubuntu było jeszcze bardziej przyjazne użytkownikom. W systemie zawarto małą aplikację, umożliwiającą zapisanie obrazu Ubuntu na przenośnej pamięci flash, co eliminuje konieczność przenoszenia dystrybucji na płytach optycznych. Kolejna nowość to sesja gościa - funkcja umożliwiająca zablokowanie bieżącej sesji, aby z komputera mogła skorzystać inna osoba (użytkownik korzystający z konta gościa nie ma uprawnień do modyfikacji zablokowanych folderów, plików i programów).

Inne nowości w Ubuntu to m.in. poprawiony menedżer sieci, NetworkManager 0.7 - pozwala on teraz również na nawiązywanie połączeń z sieciami 3G. Po uruchomieniu odtwarzaczy multimedialnych (Totem Movie Player, Rhythmbox) użytkownik otrzymuje możliwość wyboru bezpłatnych treści dostarczanych przez BBC - filmów, podkastów i transmisji radia internetowego.

Ubuntu wykorzystuje środowisko graficzne Gnome 2.24. Przeglądarka plików w Gnome, Nautilus, wyposażona została w opcję przeglądania plików na zakładkach. Wypada wspomnieć także o opcji szyfrowania katalogów, do czego służą narzędzia ecryptfs-utils, jak również o możliwości przywrócenia ustawień systemu, jeżeli przytrafi się błąd w konfiguracji xorg.conf.

Minimalne wymagania sprzętowe Ubuntu 8.10 to:

- procesor z zegarem 300 MHz

- pamięć operacyjna: 64 MB

- miejsce na dysku: 4 GB.

Do komfortowej pracy z systemem wymagany jest jednak CPU 700-megahercowy, dwa razy więcej miejsca na HDD oraz 384 MB pamięci RAM.

Pobierz Ubuntu 8.10 Interpid Ibex z serwisu PCWorld.pl.

Więcej informacji: Ubuntu

Aktualizacja: 31 października 2008 09:38

Treść artykułu zaktualizowaliśmy o link do działu programy.pcworld.pl, skąd można pobierać Ubuntu 8.10.