Ubuntu 8.10 - krótszy czas logowania, czysty system i instalacja z USB

Wraz z udostępnieniem Ubuntu 8.10 alfa 3 pojawił się spis 12 istotnych zmian, które użytkownicy znajdą w ostatecznym wydaniu Ubuntu 8.10. Wśród nich wymieniono m.in. krótszy czas logowania w GNOME i większą dbałość o czystość systemu w trakcie kolejnych uaktualnień.

Zgodnie z blogowym wpisem Fabrizio Balliano, w Ubuntu 8.10 czas upływający między wpisaniem hasła a pojawieniem się gotowego do pracy pulpitu będzie krótszy. Niestety, optymalizacja dotyczy tylko GNOME - w środowisku KDE sytuacja najwyraźniej nie ulegnie poprawie.

Ponadto system ma sobie lepiej radzić z obsługą animacji wykonanych w technologii Flash, wliczając w to możliwość wyboru alternatywnych wtyczek. Niewykluczone, że dystrybucja pozwoli użytkownikowi na dodanie Flasha w wersji 10.

Ubuntu 8.10 powinno poprawnie współpracować z dużą liczbą modemów GSM/UMTS, a nowe konto gościa umożliwi chwilowe wypożyczenie notebooka bez konieczności martwienia się o ustawianie haseł.

Dwa inne ważne elementy systemu to aplikacja, która zajmie się czyszczeniem systemu z pozostałości po aktualizacjach (niewykluczone, że będzie to odpowiednio skonfigurowany deborphan) oraz opcja pobierania sterowników do drukarek przez Internet. Dzięki tej drugiej modyfikacji nie będzie już konieczne umieszczanie na płycie CD wszystkich ważnych driverów.

Oprócz tego Ubuntu 8.10 ma się instalować szybciej z płyty DVD oraz oficjalnie już obsłuży przenoszenie systemu z klucza USB.

Dodatkowe informacje: "10 + 2 things you'll get with Ubuntu 8.10 'Intrepid Ibex'" (w języku angielskim), "Intrepid Alpha 3 released"