Ubuntu 9.10 RC - Karmiczny Koala prawie gotowy

Najnowsze wydanie jednej z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa - Ubuntu 9.10 Karmic Koala - jest już dostępne do pobrania w wersji "Release Candidate".

Ubuntu 9.10 Karmic Koala wykorzystuje jądro nr 2.6.31.1. W porównaniu z poprzednikiem - wydanym w kwietniu br. Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope - oferować ma m.in. krótszy czas rozruchu, poprawki w interfejsie oraz nowe centrum aplikacji (Ubuntu Software Center). Za pośrednictwem tego ostatniego możliwe będzie łatwe dodawanie i usuwanie programów. Nowa wersja systemu zawiera zintegrowane wsparcie usługi Ubuntu One - umożliwiającej składowanie i synchronizację danych online.

Nowe Ubuntu to także środowisko Gnome w wersji 2.26, możliwość dostosowywania i zmiany notyfikacji, wsparcie dla systemu plików ext4, funkcja optymalizacji czcionek ekranowych, nowy serwer X.Org - 1.6.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa - ranking 2022

Karmiczny Koala został zapowiedziany przez Marka Shuttlewortha z Canonical w lutym br. a już w maju pojawiło się wydanie alfa systemu. W połowie października pojawiło się Ubuntu 9.10 beta.

Finalna wersja Ubuntu 9.10 Karmic Koala ma ukazać się 29 października.

Więcej informacji: Canonical