Ubuntu: Automatix odchodzi do krainy wiecznych łowów

Każdy użytkownik Ubuntu zapewne słyszał o nazwie Automatix. Jest to narzędzie wykorzystywane w systemach opartych na Debianie, które umożliwia szybką instalację programów i kodeków nie występujących w oficjalnych repozytoriach.

Niestety, informacje na głównej stronie projektu, nie są optymistyczne. Główny programista projektu oznajmił o początku końca Automatiksa: "Ten dzień nadszedł, prace nad rozwojem Automatixa nie będa kontynuowane. Nie przerywamy ich z myślą, że Automatix nie jest już potrzebny w systemach z rodziny Debian/Ubuntu, ale dlatego, że programiści zaangażowani są w ważniejsze sprawy.Nie oznacza to jednak, że zostanie wyłączony serwis WWW, do którego odwołuje się Automatix. Strona będzie funkcjonowała tak długo, jak długo będzie on wykorzystywany."

Łatwo zauważyć, że informacja podawana w oficjalnym komunikacie nie do końca wyjaśnia główny problem projektu. Plotki głoszą, że Automatix nie był bezpieczny, usuwał niektóre repozytoria Debiana/Ubuntu lub uniemożliwiał aktualizację systemu.

Z pewnością chodzi również o wysyp dystrybucji bazujących na Debianie, w których umieszczono aplikacje zbliżone funkcjonalnością do Automatiksa.