Ubuntu Jaunty Jackalope Alpha 6 oficjalnie w sieci (linki do ISO)

Canonical umieściło w sieci najnowszą wersję Ubuntu 9.04 Alpha 6 rozwijanego pod nazwą roboczą "Jaunty Jackalope". Jest to piąta i ostatnia wersja alfa Ubuntu 9.04. Wiadomo, że następna wersja dystrybucji ukaże się już jako beta. Jej premiera planowana jest wstępnie na 26 marca bieżącego roku. Wersja finalna, już w pełni stabilna, powinna pojawić się 23 kwietnia.

Nazwa robocza Ubuntu 9.04 - "Jaunty Jackalope" - oznacza "żwawy rogaty królik". "Jackalope" to zwierzę nieistniejące pochodzące ponoć ze skrzyżowania się królika i antylopy.

Canonical umieściło w sieci najnowszą wersję Ubuntu 9.04 Alpha 6 rozwijanego pod nazwą roboczą "Jaunty Jackalope". Mimo to sponsor Ubuntu ostrzega by nie instalować systemu na stacjach roboczych - wciąż jest to wersja niestabilna i zawiera błędy. Na wersję finalną, w pełni stabilną, musimy poczekać przynajmniej do 23 kwietnia bieżącego roku.

Zobacz również: Ubuntu 9.04 - niespełnione obietnice - artykuł z kwietniowego numeru PC World

Wszyscy, którzy nie boją się licznych bugów i chcą pośrednio uczestniczyć w produkcji "Jaunty Jackalope", powinni zainteresować się tym, że autorzy umieścili w najnowszej wersji systemu m.in. nowinki takie jak:

- najnowszy serwer X.Org w wersji 1.6

- optymalizacja czcionki (docelowo ma zmieniać standardowe 96dpi automatycznie dopasowując czcionkę do monitora użytkownika)

- nowy styl zgłoszeń obsługiwany za pomocą przejrzystego menu (planowany nowy system zgłoszeń został zaprezentowany na specjalnym filmie - kliknij .swf)

- jądro Linuksa w wersji 2.6.28-8.26 oparte o 2.6.28.7

- wsparcie systemu plików ext4

Poniżej szereg linków do plików ISO:

Ubuntu Desktop, Server, Netbook Remix, MID

Ubuntu Education

Kubuntu

Xubuntu

UbuntuStudio

Mythbuntu

Jak zainstalować?

Desktop: Aby dokonać aktualizacji Ubuntu 8.10 do Ubuntu 9.04 "Jaunty Jackalope" Alpha 6 należy użyć kombinacji Alt+F2 i wpisać do okienka z komendami "update-manager -d" (bez cudzysłowu). W tym momencie powinien uruchomić się Update Manager, który wyświetli wiadomość "Nowa dystrybucja "9.04" jest już dostęona". Teraz wystarczy tylko kliknąć "Aktualizuj" i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Serwery: Przypominamy, że autorzy odradzają instalację wersji 9.04 na stacjach roboczych. Tym samym, wyjątkowo, po opis tej instalacji odsyłamy do strony producenta.

Zgłaszanie błędów: launchpad.net

Źródło: ubuntu.com