Ubuntu Kylin: Canonical opracuje system na zlecenie chińskiego rządu

Firma Canonical poinformowała, że na mocy porozumienia z chińskimi władzami opracuje system operacyjny dedykowany chińskim użytkownikom.

Rząd chiński wdraża kilkuletni plan mający na celu uniezależnienie mieszkańców swojego kraju od systemów takich jak Windows i Android. Kilka tygodni temu potwierdziło to Ministry of Industry and Information Technology (MIIT), które skrytykowało Androida i jednocześnie zwróciło się do czołowych chińskich firm (takich jak np. Huawei), aby podjęły one wysiłek opracowania alternatywnego systemu operacyjnego. Kolejny przykład konsekwentnego działania chińskich władz pojawił się kilka dni temu. W kontrze do Windows China Software and Integrated Chip Promotions Centre (CSIP) nawiązało bowiem współpracę z firmą Canonical, w ramach której dostarczy ona OS dedykowany chińskim użytkownikom.

System ten będzie nosił nazwę Ubuntu Kylin i bazował na Ubuntu 13.04. Zostanie wydany w kwietniu tego roku i zaoferuje m.in.:

- chińską lokalizację językową

- chińskie metody wprowadzania

- chiński kalendarz

- nowy wskaźnik pogody

- możliwość przeszukiwania chińskich serwisów muzycznych z poziomu Dash

Dodatkowo w przyszłych wersjach systemu pojawić ma się integracja z wieloma usługami dostępnymi w Chinach (takimi jak Baidu i Taobao), obsługa płatności chińskich banków oraz uaktualniane w czasie rzeczywistym informacje dotyczące lotów oraz kolei.

Oczywiście wielką niewiadomą pozostają rozwiązania pozwalające na inwigilowanie użytkowników. Znając podejście chińskich władz do wolności w Sieci możliwe bowiem jest, że Ubuntu Kylin zostanie w nie wyposażony.

Więcej informacji: Canonical